reklama
 
 

Vietnam oprášil stará přátelství. Koupí od Rusů ponorky

16. 12. 2009 8:45
Kontrakt počítá i s dodávkami bitevních letounů Suchoj

Moskva - Vietnam chce výrazně posílit armádu. Premiér Nguyen Tan Dung v úterý oznámil, že nakoupí od Ruska vojenské ponorky a letouny.

Rusko by mělo Vietnamu prodat šest diesel-elektrických ponorek typu "Projekt 636", napsala agentura Interfax s tím, že hodnota kontraktu je odhadována na zhruba dvě miliardy dolarů.

Plavidla, známá rovněž pod kódovým označením "Kilo", používá i Severoatlantická aliance.

Nejen na moři chce ovšem Vietnam modernizovat. Nejmenovaný zdroj blízký ruským vládním činitelům prý agentuře Interfax prozradil, že delegace z Hanoje v Moskvě jednala rovněž o dodávce osmi taktických letounů Suchoj SU-30MK2.

Ve hře je přitom i nákup dalších dvanácti kusů těchto bitevních stíhaček za zhruba 600 milionů dolarů. Rusové ovšem odmítli jednání s Vietnamem jakkoliv komentovat.

Je důvodem spor o moře?

Dodavatelem zřejmě bude Rosoboronexport, jehož zástupci potvrdili, že se chystají vietnamskému námořnictvu dodat "zvláštní materiál." Spojenci z dob studené války tak zřejmě opět naváží vojenskou spolupráci.

Agentura Reuters upozorňuje, že novou techniku by vietnamská armáda mohla teoreticky nasadit ve sporu s Čínou. Jablkem sváru je oblast Jihočínského moře, které ovšem Hanoj nazývá Východním a nárokuje si je. To se ale Číně nelíbí, protože se jedná o potenciální naleziště ropy a zemního plynu.

autor: jem | 16. 12. 2009 8:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama