Zemi večer mine kilometrový asteroid. Nejtěsněji za 200 let

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 1. 2015 11:10
Srážka se zemí podle astronomů nehrozí. Planetku 2004 BL86 bude možné pozorovat dalekohledem.
Průlet asteroidu 2004 BL86. | Video:

Pasadena - Zemi v pondělí v 17:20 našeho času těsně mine obří asteroid.

Půjde o nejbližší vesmírné setkání tohoto druhu za 200 let.

Planetka 2004 BL86 o průměru asi 500 až 900 metrů se k naší planetě přiblíží natolik, že ji bude možné pozorovat dalekohledem.

Podle matematických modelů by se měla přiblížit až na vzdálenost 1,2 milionu kilometrů, což je přibližně třikrát větší vzdálenost, než jaká dělí Zemi od Měsíce.

"S ohledem na předpokládanou jasnost bude ke sledování průletu potřeba dalekohled od průměru objektivu 10 cm," sdělil Aktuálně.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Přestože pro Zemi v dohledné době nepředstavuje žádné nebezpečí, jedná se o relativně těsný průlet relativně velkého asteroidu.

"Přestože tento asteroid pro Zemi v dohledné době nepředstavuje žádné nebezpečí, jedná se o relativně těsný průlet relativně velkého asteroidu. To nám dává možnost jej zblízka pozorovat a naučit se o těchto planetkách víc," vysvětlil deníku The Independent Don Yeomans z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

"Asteroidy jsou výjimečné. Nejen tím, že dost možná zasely život na Zemi, v budoucnosti budou navíc cenným zdrojem rud a dalších nerostných surovin. Mohou nám zároveň pomoci pochopit vznik naší sluneční soustavy. Asteroidy jsou prostě něčím, co nás nutí hledět vzhůru," dodal Yeomans.

"O asteroidech nevíme prakticky nic. Proto je téměř jisté, že nás čeká překvapení," dodává další expert NASA Lance Benner.

Další těleso srovnatelné velikosti kolem naší planety proletí až v roce 2027, kdy Zemi mine planetka 1999 AN10.

Planetka byla objevena 30. ledna 2004 metrovým dalekohledem LINEAR (Lincoln Near-Earth Asteroid Research) v Novém Mexiku.

Při pondělním průletu budou provedena radarová pozorování z Deep Space Network NASA v Goldstone v Mohavské poušti v Kalifornii a 305 metrové antény v Arecibo na Portoriku, která přinesou detailní obraz této planetky.

 

Právě se děje

Další zprávy