Video: Největší srážka s meteoritem. Dopadl na Měsíc

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2014 19:45
Záblesk trval osm vteřin a byl jasnější než Polárka. Snímky pořídili Španělé.
Foto: Vladimír Bělohradský

Huelva - Španělští astronomové zaznamenali největší kolizi Měsíce s cizím vesmírným tělesem, jaké kdy bylo lidstvo svědkem.

Do Měsíce narazil v rychlosti 61 000 kilometrů za hodinu 400tunový meteorit.

Při dopadu, jenž vyvolal jasný bílý záblesk, se podle expertů z Andaluské univerzity v Huelvě uvolnila energie odpovídající 15 tunám TNT.

Huge lunar impact blast on moon on 2013 September 11
Huge lunar impact blast on moon on 2013 September 11 | Video:

Vesmírné těleso o průměru okolo jednoho metru dopadlo do lávové kotliny zvané Mare Nubium (Moře oblaků). Záblesk, který po něm astronomové v Andalusii pozorovali, byl po více než osm vteřin jasnější než Polárka - nejjasnější hvězda souhvězdí Malého medvěda.

"V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem svědkem něčeho výjimečného. Tohle byl největší a nejjasnější dopad (meteoritu), jaký jsme kdy pozorovali," cituje server Space.com Josého Madieda, který záblesk prostřednictvím teleskopu observatoře MIDAS v jižním Španělsku 24. září minulého roku zachytil a zaznamenal.

Veřejnosti byl záznam mezihvězdné podívané poprvé představen až toto pondělí.

Televizi Russia Today Madieda prozradil, že by ho ani ve snu nenapadlo, že bude něčeho takového za svého života svědkem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy