K USA míří ničivý hurikán, lidé se připravují na nejhorší. Takhle vypadá z vesmíru

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 9. 2018 18:38
Hurikán Florence by podle meteorologů mohl zesílit na nejvyšší stupeň z pětistupňové škály.
Podívejte se na dramatické záběry hurikánu Florence z Mezinárodní vesmírné stanice. | Video: NASA

Washington - Miliony Američanů se na východě Spojených států připravují na příchod hurikánu Florence, který může podle meteorologů způsobit největší škody za desítky let. V centru hurikánu čtvrté kategorie na Saffirově-Simpsonově stupnici se vítr pohybuje rychlostí až 215 kilometrů v hodině a v příštích dvou dnech se zvýší nejméně na 250 kilometrů, varují experti.

K americkému pobřeží má dorazit ve čtvrtek, kdy zasáhne východní část států Severní a Jižní Karolína. Stav ohrožení vyhlásil i Washington a prezident Donald Trump na Twitteru místní obyvatele vyzval, aby si "nezahrávali", hurikán bude podle něj pravděpodobně větší, než se čekalo. Dodal však, že vláda je na jeho příchod připravena. Bouře by měla podle Národního střediska pro hurikány (NHC) sice přechodně zesílit, ale ještě než zasáhne pobřeží, tak zeslábne. Přesto ale bude nebezpečná, varuje NHC.

Už v pondělí jihokarolínský guvernér nařídil povinnou evakuaci asi milionu lidí, která začala v úterý v poledne místního času (v podvečer SELČ). Částečná evakuace byla nařízena i ve státech Virginie a Severní Karolína.

Obchody na pobřeží obou Karolín jsou prázdné a místním čerpacím stanicím v důsledku horečných nákupů spěšně odjíždějících obyvatel došlo palivo. vyhnal z domovů statisíce lidí, kteří uposlechli výzvy úřadů k okamžité evakuaci. Meteorologové upozornili, že dnešek je poslední příležitostí opustit ohrožené oblasti. Povinná evakuace se podle CNN týká více než milionu lidí, ne všichni se ale pokynem řídili.

Stav ohrožení vyhlásila i starostka hlavního města USA Washingtonu Muriel Bowserová. Město se připravuje na silný déšť, záplavy i výpadky elektřiny. Ve Washingtonu bylo zrušeno několik veřejných akcí a pouličních slavností plánovaných na nadcházející víkend. Bowserová doporučila obyvatelům, aby se zásobili potravinami i bateriemi. Podle místních úřadů budou lidé ohroženi hlavně bleskovými povodněmi a elektrickým vedením, které strhnou padající větve stromů.

Prezident Trump ujistil, že federální vláda je na hurikán Florence "absolutně a zcela připravena". Trump vyhlásil stav ohrožení pro Severní a Jižní Karolínu a Virginii, což umožňuje uvolnění pomoci těmto státům ze strany federálních úřadů. Trump rovněž zrušil dva předvolební mítinky plánované na čtvrtek a pátek v ohrožených oblastech.

Prezident po schůzce se šéfem úřadu pro krizové situace (FEMA) Brockem Longem apeloval na obyvatele ohrožených oblastí, aby "všichni odešli". Long přirovnal Florence k ničivému hurikánu Hugo, který v roce 1989 jako dosud poslední bouře čtvrté kagetogie zasáhnl Severní Karolínu. Hugo zabil 50 lidí a způsobil škody za více než deset miliard dolarů. Florence může podle Longa přinést podobně katastrofální následky, pokud lidé neuposlechnou výzvy k evakuaci. Výpadky dodávek elektřiny po přechodu bouře mohou trvat až několik týdnů, dodal Long.

Podle varování meteorologů může hurikán nejen poničit pobřežní regiony, ale zasáhne zřejmě také oblasti hlouběji ve vnitrozemí.Prudké lijáky zasáhnou pobřeží i vnitrozemí, záchranáři očekávají záplavy a výpadky proudu.

Americká meteorologická služba odhaduje, že státy Severní a Jižní Karolína mohou dostat příděl až 700 milimetrů vody. Evropský simulační model, který podle agentury AP američtí experti považují za spolehlivější, počítá v některých oblastech Severní Karolíny s množstvím vody až 1150 milimetrů. Bezprostředně je ohrožena oblast, kde žije 5,4 milionu lidí, z nichž do vnitrozemí odešla jen část.

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami, které skladují odpadní látky ve velkých lagunách. Před příchodem hurikánu budou odstaveny energetické provozy, obavy z rozsáhlých škod na životním prostředí ale přetrvávají.

Ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců. Evakuace zasáhla částečně i velké vojenské základny Camp Lejeune v Severní Karolíně, Naval Station Norfolk ve Virginii a Marine Corps Recruit Depot v Jižní Karolíně. Do vnitrozemí odjíždějí rodiny důstojníků, na místě zůstane pouze nezbytný personál. Letouny ozbrojených sil a Národní gardy byly přemístěny na základny v Ohiu, do klidných regionů Atlantiku se přesunulo přes 30 vojenských plavidel.

Na možný bouřkový systém v jihovýchodní části Mexického zálivu se připravuje i Texas, oznámil guvernér státu Greg Abbott.

Německý astronaut Alexander Gerst z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) tweetoval, že hurikán je tak ohromný, že pro jeho vyfotografování bylo potřeba použít širokoúhlý objektiv. "Bez legrace, řítí se na vás noční můra," napsal ve svém varování.

Letecké společnosti vyzvaly cestující, aby přehodnotili své plány, pokud mají namířeno na východ USA. S jistotou úřady očekávají rozsáhlé výpadky v dodávkách elektřiny.

Před hrozbou hurikánu varovalo i české ministerstvo zahraničí. Návštěvníky USA upozornilo, aby pozorně sledovali zprávy na webových stránkách amerického Národního střediska pro hurikány a důsledně se řídili pokyny místních úřadů.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy