Venezuela slaví. S pomocí Číny pronikla do kosmu

Roman Gazdík
1. 11. 2008 20:44
Simón Bolívar má šířit vysílání domorodcům
Model družice a čínské rakety v El Sombreru ve venezuelském státě Guarico
Model družice a čínské rakety v El Sombreru ve venezuelském státě Guarico | Foto: Reuters

Luepa - Simón Bolívar není pouze osvoboditel Jižní Ameriky od španělské nadvlády z počátku devatenáctého století a symbol dnešní venezuelské revoluce.

Je to také první venezuelský satelit se kterým se tato jihoamerická země - za přispění čínské technologie a rakety stejné výroby - ve středu podívala na oběžnou dráhu.

A jak je dobrým zvykem venezuelského prezidenta, jehož prohlášení mají západní novináři tak rádi, bylo u toho opět veselo.

„Kapitalističtí obchodníci vysílají satelity, aby vydělali peníze. Toto je akt svobody a nezávislosti," prohlásil při vypuštění družice Chávez, který ho sledoval společně se svým přítelem, bolivijským prezidentem Evo Moralesem, z východovenezuelského města Luepa.

„Tento satelit není pro nás, ale pro lidi Latinské Ameriky a Karibiku. Je to další krok k nezávislosti," řekl venezuelský prezident, podle nějž jde o „socialistický výrobek", který je symbolem latinskoamerické integrace.

V současné době mají vlastní satelity z jihoamerických zemí pouze Argentina a Brazílie a vypuštění venezuelské družice, která i s komunikačními centry stála 406 milionů dolarů, Morales přivítal.

„Myslím, že telekomunikační satelit je lidským právem pro národy Jižní Ameriky a Karibiku a neměl by být soukromou iniciativou," prohlásil.

Hugo Chávez
Hugo Chávez | Foto: Reuters

Podle venezuelské agentury Agencia Bolivariana de Noticias (ABN) - jejíž název rovněž upomíná na jihoamerického osvoboditele - není satelit komerční záležitostí, ale bude během svého patnáctiletého životního cyklu sloužit k šíření signálu komunitám, ke kterým se vysílání dosud nedostalo.

Například se tak postará o vzdělávání indiánských skupin, které budou naopak moci skrze družici požádat o dodávku léků.

Simón Bolívar váží 5,1 tun a nad zemí se pohybuje ve výšce 36 tisíc kilometrů. Naplno začne fungovat v lednu příštího roku. Jeho signál pokryje území od Mexika až po jih Argentiny a Chile.

Svůj druhý satelit plánuje Venezuela vypustit roku 2013.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy