Velká voda naplavila do ulic Soulu nášlapné miny

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 7. 2011 11:36
Záplavy a sesuvy půdy už si v Jižní Koreji vyžádaly 53 obětí
Obětí bude zřejmě přibývat.
Obětí bude zřejmě přibývat. | Foto: Reuters

Soul - Severní a střední část Jižní Koreje se pomalu vzpamatovávají z katastrofálních záplav a sesuvů půdy, které si vyžádaly nejméně třiapadesát lidských životů.

V Soulu pátrají po možných přeživších tisíce záchranářů.

Situaci ale podle ČTK komplikuje desítka nášlapných min, které bahno odneslo ze stanoviště protiletecké obrany na hoře v jižním Soulu.

Stoleté deště připravily o střechu nad hlavou na 5 tisíc lidí a přerušily dodávky elektřiny do více než 125 tisíc domácností. Zaplaveny byly i některé stanice metra.

Škody se vyšplhaly do stovek milionů dolarů.

Oběti na životech hlásí také město Incheon, ležící necelých sto kilometrů východně od Soulu.

Voda tam podmáčela horský hotelový komplex, který se v úterý noci zhroutil. O život přišlo deset nocležníků. Dalších šestadvacet utrpělo zranění. 

Většina obětí je podle místních úřadů z řad vysokoškolských studentů, kteří ve městě pracovali jako dobrovolníci.
Jeden z přeživších studentů řekl agentuře Jonhap, že zůstal uvězněný v troskách.

"Spal jsem ve druhém patře a náhle mě vzbudil burácivý zvuk. Shody se zřítily a mě pohřbilo bahno," vzpomínal.

Štěstí v neštěstí měla i jedna z místních obyvatelek. "Ozval se zvuk, jako by se ulicí řítil vlak, a pak jsem slyšela, jak někdo volá o pomoc. Vyšla jsem tedy ven a viděla, jak se všude kolem propadla země," řekla agentuře Reuters.

Škody půjdou do milionů dolarů.
Škody půjdou do milionů dolarů. | Foto: Reuters

Jihokorejská meteorologická agentura varovala, že budou extrémní průtrže mračen v jihokorejském centrálním regionu pokračovat až do pátečního večera. Za hodinu může spadnout až 60 milimetrů srážek.

"Množství srážek, které spadlo v úterý a ve středu, odpovídá asi třem čtvrtinám toho, co obvykle spadne za celé období dešťů," řekl CNN Cueng Kwang-young z meteorologické agentury.

Na Filipínách řádí bouře Nock-Ten

Přírodní katastrofa sužuje od úterý také Filipíny. Tropická bouře Nock-Ten už od úterý zabila nejméně pětatřicet lidí. Dalších pětadvacet je pohřešováno. Zaplavené domovy už muselo opustit přes půl milionu lidí.

V současné době tropická bouře, v jejímž centru vane vítr rychlostí až 120 kilometrů, za hodinu směřuje k Číně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy