Rozkaz je rozkaz. Velitelé ruského letectva si musí uklidit kanceláře, včetně květin

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
13. 10. 2019 9:41
Hlavní velitel ruského letectva generálplukovník Sergej Surovikin nařídil svým podřízeným, aby ze stěn pracoven odstranili všechny kalendáře a dokumenty, které nejsou zarámované. V místnostech nesmí zůstat ani květiny a obrazy.
Ruský prezident Vladimir Putin a generálplukovník Sergej Surovikin na návštěvě exhibice při konferenci o zvláštní operaci v Sýrii, leden 2018.
Ruský prezident Vladimir Putin a generálplukovník Sergej Surovikin na návštěvě exhibice při konferenci o zvláštní operaci v Sýrii, leden 2018. | Foto: Tisková služba prezidenta Ruské federace/Wikimedia Commons

Rozkaz rozeslalo koncem září velitelství ruských Vojensko-kosmických sil, což je oficiální název vojenského letectva, a s jeho obsahem se seznámil moskevský deník RBK. Důvodem je "organizace práce velitelů".

Velitelům se "nařizuje odstranit z pracoven: květiny, nástěnné kalendáře, obrazy, nezarámované dokumenty," stojí doslova v rozkazu.

Kromě věcí, které v pracovnách zůstat nesmí, dostali velitelé stejně tak rozkazem i to, co v nich mít naopak musí. "Kvůli organizaci nepřerušované práce a řešení neočekávaných úkolů" tak musí mít po ruce tři složky papírů ve formátech A3 a A4, dvě balení obyčejných tužek a pastelek, dvě balení tenkých fixů a gelových propisek, dvě pravítka, dvě gumy a balíček samolepících lístků.

Generálplukovník Sergej Surovikin přitom není člověkem, kterého by bylo radno neposlechnout.

V čele vojensko-kosmických sil stojí Surovikin od roku 2017. Předtím velel skupině ruských vojsk v Sýrii. Je přitom prvním velitelem ruského letectva, který není pilotem.

Vystudoval vojenské učiliště v sibiřském Omsku, následně vojenskou Frunzeho akademii a akademii Generálního štábu. Sloužil v Afghánistánu, Tádžikistánu a Čečensku. Za své angažmá v Sýrii obdržel titul Hrdina Ruska.

Zakázaná erotika i kasárna nažluto

Současný rozkaz je podle šéfredaktora vojenského časopisu Arsenal Otěčestva Viktora Murachovského pokusem změnit vnější vzhled pracoven podle osobních preferencí hlavního velitele. "Existuje staré armádní přísloví: Je jedno, že to vypadá hnusně, ale musí to být hnusné stejně. Podobné rozkazy v zásadě nejsou nijak vzácné," říká Murachovskij.

Generálplukovník Sergej Surovikin.
Generálplukovník Sergej Surovikin. | Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace (Vitaliy Pikov)/Wikimedia Commons

"Já jsem sloužil počátkem devadesátých let, kdy začaly vycházet první erotické časopisy, a samozřejmě si vojáci nahotinky vystřihovali a věšeli na zdi. Včetně některých velitelů. Jenže pak to uviděl nějaký generál a řádil. Všechno muselo pryč. Za pár měsíců ale nakladatelství ministerstva obrany vydalo kalendář s dívkami, které měly na sobě z uniformy maximálně čepici, a to už bylo povolené. Dnes by to nejspíš neprošlo," směje se někdejší voják základní služby Maxim Starověrov.

Zdaleka ale nejde jen o nástěnné kalendáře. "Dlouholetý ministr obrany Sovětského svazu Dmitrij Ustinov někdy na přelomu 70. a 80. let vydal rozkaz, že všechny kasárny po celé zemi musí být natřené stejnou žlutou barvou. Nikdo nevěděl, proč zrovna žlutou a kvůli čemu, ale stejně je přebarvili. Trvalo to skoro rok, protože si jen spočtěte, kolik bylo v Sovětském svazu kasáren, ale udělalo se to. Rozkaz je rozkaz," dodává Viktor Murachovskij.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy