Vědci vyjeli k největší skládce na světě. Je v oceánu

Reuters Roman Gazdík, Reuters
4. 8. 2009 19:50
Velká odpadková skvrna se nachází nedaleko Havaje
Jako obří polévka - jen místo kusů zeleniny nebo nudlí v ní plavou odpadky.
Jako obří polévka - jen místo kusů zeleniny nebo nudlí v ní plavou odpadky. | Foto: galileo.org

Los Angeles - Takzvaná Velká tichomořská odpadková skvrna alias Tichomořský odpadkový vír je obří plovoucí hromada odpadků o velikosti Španělska nalézající se nedaleko Havajského souostroví.

Shodou okolností se nachází v mořské přírodní rezervaci vyhlášené prezidentem Georgem W. Bushem.

Odpadky všemožného druhu - plastové láhve, textil, boty, rybářské sítě - se na tomto místě udržují díky mořským proudům, které sem stále přinášejí nové a nové kousky. Celková hmotnost cirkulujícího odpadu je odhadována na minimálně tři miliony tun.

Co s ním?

O tom, co s touto neoficiální největší skládkou na světě, debatuje americký Kongres už léta. Nyní se na místo vydal tým vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu. Po tři týdny bude zkoumat, kolik materiálu se přesně na místě nachází, jakým způsobem se v oblasti pohybuje a jak se to následně dotýká zdejšího planktonu, ryb a ptáků.

„Otázkou je, jaký dopad mají tyto plastové kusy na malé tvory na spodním konci oceánového potravinového řetězce," citovala agentura Reuters Boba Knoxe, jednoho z výzkumníků, kteří už v oblasti strávili svůj první den.

Odpadkové skvrny se nacházejí ve sbíhavé zóně
Odpadkové skvrny se nacházejí ve sbíhavé zóně | Foto: NOAA

Jejich základnou je 52 metrů dlouhá loď New Horizon, vybavená moderní laboratoří, kde mohou vědci zkoumat sebrané vzorky.

Odpadková polévka

Odpadková zóna tvořená dvěma „skvrnami", pojmenovanými vzhledem k situování vůči Havaji západní a východní, byla objevena roku 1997 oceánografem a jachtařským závodníkem Charlesem Moorem, který si oblastí zkracoval cestu.

"Kdykoli jsem vylezl na palubu, neviděl jsem kolem nic než odpadky," prohlásil tehdy překvapený objevitel.

Podle vědců ovšem nemají skvrny podobu jednolitého ostrova, ale spíše polévky, ve které místo kusů zeleniny nebo nudlí plavou odpadky. Většina nakumulovaného odpadu je tvořena malými kousky nacházejícími se pod hladinou, které nejsou při pozorování seshora vidět.

Plast místo potravy

Tohle kdysi býval albatros. Po požití plastu zdechl
Tohle kdysi býval albatros. Po požití plastu zdechl | Foto: Aktuálně.cz

Odpadkové skvrny se v průběhu roku pohybují až 1600 kilometrů směrem na jih a opět na sever. Během jevu známého jako El Niňo, kdy se voda v těchto místech oceánu otepluje, doplují ještě dále. Přibližně jedna pětina celkového množství odpadků pochází z lodí či ropných plošin. Zbytek doplaval od pevniny.

Podle Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) uhyne kvůli znečištění plasty ročně přes milion mořských ptáků a více než 100 000 mořských savců. Zvířata si totiž často odpadky pletou s potravou.

Kalifornští vědci budou dále zkoumat, jakým způsobem odpadky znečišťují oceán chemicky a zda na nich nemohou být přes moře transportovány invazivní druhy, které mohou být velmi nebezpečné rovnováze prostředí, kam nepatří.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy