Vědci vyjeli k největší skládce na světě. Je v oceánu

Reuters Roman Gazdík, Reuters
4. 8. 2009 19:50
Velká odpadková skvrna se nachází nedaleko Havaje
Jako obří polévka - jen místo kusů zeleniny nebo nudlí v ní plavou odpadky.
Jako obří polévka - jen místo kusů zeleniny nebo nudlí v ní plavou odpadky. | Foto: galileo.org

Los Angeles - Takzvaná Velká tichomořská odpadková skvrna alias Tichomořský odpadkový vír je obří plovoucí hromada odpadků o velikosti Španělska nalézající se nedaleko Havajského souostroví.

Shodou okolností se nachází v mořské přírodní rezervaci vyhlášené prezidentem Georgem W. Bushem.

Odpadky všemožného druhu - plastové láhve, textil, boty, rybářské sítě - se na tomto místě udržují díky mořským proudům, které sem stále přinášejí nové a nové kousky. Celková hmotnost cirkulujícího odpadu je odhadována na minimálně tři miliony tun.

Co s ním?

O tom, co s touto neoficiální největší skládkou na světě, debatuje americký Kongres už léta. Nyní se na místo vydal tým vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu. Po tři týdny bude zkoumat, kolik materiálu se přesně na místě nachází, jakým způsobem se v oblasti pohybuje a jak se to následně dotýká zdejšího planktonu, ryb a ptáků.

„Otázkou je, jaký dopad mají tyto plastové kusy na malé tvory na spodním konci oceánového potravinového řetězce," citovala agentura Reuters Boba Knoxe, jednoho z výzkumníků, kteří už v oblasti strávili svůj první den.

Odpadkové skvrny se nacházejí ve sbíhavé zóně
Odpadkové skvrny se nacházejí ve sbíhavé zóně | Foto: NOAA

Jejich základnou je 52 metrů dlouhá loď New Horizon, vybavená moderní laboratoří, kde mohou vědci zkoumat sebrané vzorky.

Odpadková polévka

Odpadková zóna tvořená dvěma „skvrnami", pojmenovanými vzhledem k situování vůči Havaji západní a východní, byla objevena roku 1997 oceánografem a jachtařským závodníkem Charlesem Moorem, který si oblastí zkracoval cestu.

"Kdykoli jsem vylezl na palubu, neviděl jsem kolem nic než odpadky," prohlásil tehdy překvapený objevitel.

Podle vědců ovšem nemají skvrny podobu jednolitého ostrova, ale spíše polévky, ve které místo kusů zeleniny nebo nudlí plavou odpadky. Většina nakumulovaného odpadu je tvořena malými kousky nacházejícími se pod hladinou, které nejsou při pozorování seshora vidět.

Plast místo potravy

Tohle kdysi býval albatros. Po požití plastu zdechl
Tohle kdysi býval albatros. Po požití plastu zdechl | Foto: Aktuálně.cz

Odpadkové skvrny se v průběhu roku pohybují až 1600 kilometrů směrem na jih a opět na sever. Během jevu známého jako El Niňo, kdy se voda v těchto místech oceánu otepluje, doplují ještě dále. Přibližně jedna pětina celkového množství odpadků pochází z lodí či ropných plošin. Zbytek doplaval od pevniny.

Podle Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) uhyne kvůli znečištění plasty ročně přes milion mořských ptáků a více než 100 000 mořských savců. Zvířata si totiž často odpadky pletou s potravou.

Kalifornští vědci budou dále zkoumat, jakým způsobem odpadky znečišťují oceán chemicky a zda na nich nemohou být přes moře transportovány invazivní druhy, které mohou být velmi nebezpečné rovnováze prostředí, kam nepatří.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 43 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 48 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy