Vědci objevili tajemnou obří komoru ve Velké pyramidě v Gíze. Je dlouhá jako dopravní letadlo

Zahraničí Zahraničí
2. 11. 2017 15:01
Tým japonských a francouzských vědců objevil v Cheopsově pyramidě v Egyptě novou obří dutinu. Jde o největší objev v Gíze od 19. století. K čemu komnata slouží, ale zatím zůstává tajemstvím.
Cheopsova nebo také Velká pyramida v Gíze je největší pyramidou v Egyptě.
Cheopsova nebo také Velká pyramida v Gíze je největší pyramidou v Egyptě. | Foto: Shutterstock

Gíza - Velká pyramida v egyptské Gíze má další tajemství. Francouzští a japonští vědci, kteří dva roky zkoumali hrobku starověkého panovníka Cheopse, objevili uvnitř novou prázdnou komoru.

Je dlouhá 30 metrů a nachází se nad takzvanou Velkou galerií. Jaký je její účel, se ale zatím neví.

V pyramidě je několik prázdných komnat, o kterých se odborníci domnívají, že slouží k tomu, aby zmírnily tlak těžkých kamenů a zabránily zřícení obrovské stavby. Například Královská komnata, vytesaná v samotném nitru pyramidy, má nad sebou hned několik chodeb.

"Tento prostor tam stavitelé možná nechali proto, aby ochránili Velkou galerii před hmotností pyramidy," komentoval objev pro britskou stanici BBC americký archeolog Mark Lehner.

Hany Helal z Káhirské univerzity v Egyptě, který výzkum vedl, je ale optimističtější. Domnívá se, že třicetimetrová komnata je příliš velká na to, aby sloužila pouze k praktickým účelům. Zároveň ale připustil, že i tuto teorii odborníci zvažují.

"Snažíme se pochopit vnitřní struktury pyramid a to, jakým způsobem byla vůbec tato pyramida postavena," řekl novinářům.

Obrovskou dutinu uprostřed Cheopsovy pyramidy objevil tým vědců pomocí speciálního záření, které slouží i k průzkumu sopek nebo ledovců. Dovnitř pyramidy se zatím nikdo nedostal.

Doby, kdy se archeologové do pyramid prokopávali, jsou už dávno pryč. Dnes se pracuje více v laboratořích se skeny a digitálními modely těchto starověkých staveb.

"V dnešní době už nemůžeme jít a vyhloubit si cestu střelným prachem, jako to dělal egyptolog Howard Vyse na začátku 19. století," vysvětluje archeolog Lehner.

 

Právě se děje

Další zprávy