Archeologové v Egyptě objevili asi 2000 let staré pohřebiště. K sargofágům se dostali úzkou šachtou

ČTK ČTK
16. 8. 2017 4:59
Archeologové v provincii Mínjá jižně od Káhiry objevili tři hrobky, jejichž staří se odhaduje na asi 2000 let. Byly v nich nalezeny sarkofágy, kamenné rakve a úlomky keramiky, informoval zpravodajský web BBC. Objev podle egyptského ministerstva památek dokazuje, že v oblasti bylo velké pohřebiště. V jedné z hrobek, do které se archeologové dostali úzkou šachtou, byly nalezeny čtyři sarkofágy, jejichž část byla vymodelována do tvaru lidského obličeje. V jiné hrobce archeologové objevili šest schránek pro uložení ostatků, včetně jedné pro dítě. Keramické úlomky, které se na místě našly, podle archeologů vznikly někdy v období mezi vládou 27. dynastie, která byla založena v roce 525 př.n.l.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy