Vědci našli utajený ráj korýšů a chobotnic v Antarktidě

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2012 12:25
Britští oceánologové a biologové tam poprvé zkoumali okolí hydrotermálních průduchů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - U hydrotermálních průduchů hluboko v oceánu u Antarktidy vědci nafotili a natočili nové druhy podmořských živočichů a málo známý ekosystém.

Tým vedený biologem Alexem Rogersem z univerzity v Oxfordu objevil obrovské množství krabů známých jako Kiwa pirawuda (krab Yeti), kteří souvisle pokrývali mořské dno v blízkosti jednoho z průduchů.

Z těch proudí voda o teplotě přes 350 stupňů Celsia, což vysvětluje masivní přítomnost krabů, kteří jinak nedokážou přebývat ve velmi chladném prostředí.

Skupina vědců také narazila na dosud neznámý druh chobotnice a vzácný druh mořské hvězdice.

"Jsou to záběry jakoby z jiné planety," uvedl Alex Rogers. První výsledky expedice zveřejnil odborný časopis PLoS Biology.

Hydrotermální průduchy se nacházejí u středooceánských hřbetů. Ze zemské kůry jimi proudí voda obsahující minerály.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Některé živočichy, které jsme tady v Antarktidě objevili, jsme u jiných hydrotermálních průduchů neviděli. A vidět je v takovém množství je jedním slovem úžasné," podotkl vědec.

Yeti krab má na klepetech chloupky, ve kterých si vlastně sám chová bakterie, kterými se pak živí. U průduchů ale dle průzkumů žijí i "predátorské" sedmiramenné hvězdice, které naopak ohrožují kraby.

K objevům patří i neznámý typ mořské sasanky nebo korýšů-svijonožců.

"V průduších v Antarktidě zatím kvůli špatné dostupnosti badatelé příliš nezkoumali. Teprve nedávno jsme se stali dost odvážnými na to, abychom se pustili i do Antarktidy, kde dosud nikdo hydrotermální průduchy nehledal," tvrdí oceánolog Jon Copley z univerzity v Southamptonu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle něj tamní rozmanitost života všechny vědce, kteří se na průzkumu podíleli, šokovala.

Copley se domnívá, že studium izolovaných ekosystémů poblíž průduchů v Antarktidě může lidem pomoci objasnit způsob, jakým vznikal a šířil se podmořský život.

Průzkum vědci prováděli pomocí dálkově ovládaného podmořského přístroje Isis, schopného natáčet a fotografovat ve velkých hloubkách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy