Vědci našli nejvzdálenější galaxii, možná i nejstarší

ČTK ČTK
26. 1. 2011 19:00
Světlo z objevených hvězd se začalo vesmírem šířit 480 milionů let po velkém třesku
Ilustrační snímek ukazuje mlhovinu Lambda Centauri, hvězdotvorný "mrak" v v galaxii Mléčné dráhy. Mlhovina je vzdálená 5 800 světelných let od Země.
Ilustrační snímek ukazuje mlhovinu Lambda Centauri, hvězdotvorný "mrak" v v galaxii Mléčné dráhy. Mlhovina je vzdálená 5 800 světelných let od Země. | Foto: Reuters

Londýn - Dosud zřejmě nejvzdálenější galaxii objevil mezinárodní tým astronomů ve vzdálenosti 13,2 miliardy světelných let. Vědci o objevu, jenž jim umožnil Hubbleův vesmírný teleskop, informují v nejnovějším vydání vědeckého magazínu Nature.

Světlo z objevených hvězd se začalo vesmírem šířit jen 480 milionů let po velkém třesku. Pokud se to potvrdí, šlo by o jednu z prvních galaxií vůbec. "Velmi jsme se přiblížili k prvním galaxiím, u nichž předpokládáme, že se zformovaly 200 až 300 milionů let po velkém třesku," uvedl Garth Illingworth z Kalifornské univerzity v Santa Cruz.

"Tento výsledek je na hranici našich možností, ale věnovali jsme měsíce tomu, abychom to ověřili, takže jsme si docela jistí," dodal americký expert.

Hubbleův teleskop se zaměřil na oblast kosmu zvanou Hubbleovo ultra hluboké pole (HUDF), kde byl už na přelomu let 2003 a 2004 poprvé pořízen obrázek vesmíru ve viditelné části světelného spektra tak, jak vypadal před přibližně 13 miliardami lety.

 

Právě se děje

Další zprávy