První kolo voleb rakouského prezidenta ovládl populista Hofer, kandidáti vládní koalice propadli

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2016 22:19
V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku nečekaně zvítězil kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. Ve druhém kole se 22. května utká s expředsedou strany Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Kandidáti vládní koalice - sociálních demokratů a lidovců - ve volbách zcela propadli. Před druhým kolem se předpokládá, že voliči neúspěšných kandidátů podpoří spíše Van der Bellena, než Hofera.
Norbert Hofer se o post rakouského prezidenta uchází coby kandidát Svobodných.
Norbert Hofer se o post rakouského prezidenta uchází coby kandidát Svobodných. | Foto: Reuters

Vídeň - V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku s nečekaně velkým náskokem zvítězil pětačtyřicetiletý kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, kterého podle předběžných výsledků podpořilo 36,4 procenta voličů.

Těsný souboj o druhé místo, a tedy i o postup do rozhodujícího druhého kola vyhrál dvaasedmdesátiletý expředseda strany Zelených Alexander Van der Bellen, který získal 20,4 procenta hlasů. Bývalá předsedkyně nejvyššího soudu Irmgard Grissová dosáhla na výsledek o dva procentní body nižší.

V konečných výsledcích zatím nejsou započítány korespondenční hlasy, jichž bylo odevzdáno 640 tisíc a které se budou sčítat v pondělí. Podle odborníků ale konečné výsledky nijak zásadně neovlivní.

Protože ani jeden z šestice kandidátů nezískal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů nutnou k tomu, aby mohl vítěz vzejít už z prvního kola, uskuteční se souboj dvou nejsilnějších uchazečů ve druhém kole 22. května.

Kandidáti vládní strany propadli

Reprezentanti vládních stran utrpěli debakl: kandidát sociálnědemokratické strany (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna Rudolf Hundstorfer a uchazeč koaliční lidové strany (ÖVP) Andreas Khol získali shodně jen 11,2 procenta hlasů. Faymann proto výsledky označil za zklamání a řekl, že je z nich smutný. Nechce z nich ale vyvozovat žádné personální důsledky.

Přesvědčivé vítězství zástupce krajní pravice je velmi překvapivé, protože předvolební průzkumy mu přisuzovaly jen kolem 24 procent hlasů. Pro Svobodné tak jde na celostátní úrovni o nejlepší volební výsledek za více než půlstoletí jejich existence. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache v první reakci řekl, že jde o "historický výsledek", díky němuž se v Rakousku přepíší dějiny a začínají "politicky zcela nové časy".

"Jsem velice vděčný a plný pokory. Výsledek v tomto rozsahu jsem vůbec nečekal," řekl podle agentury APA ve volebním centru ve vídeňském Hofburgu Norbert Hofer.

Komentátoři v prvních reakcích hovořili o "šokujícím" výsledku, a to zejména s ohledem na velmi malé zisky vládních stran. Lidovci a sociální demokraté, kteří se po dlouhá desetiletí střídají v Rakousku u moci a nyní společně tvoří koaliční vládu, jsou totiž poprvé od druhé světové války z boje o křeslo v Hofburgu vyřazeni.

Podle analýz k jejich porážce přispěla zejména nespokojenost voličů s neměnností politické scény, a to zejména v souvislosti se zvládáním uprchlické krize. V druhém kole ale budou karty rozdány zcela nově, upozornila předsedkyně strany Zelených Eva Glawischnigová. Předpokládá se totiž, že voliči neúspěšných kandidátů podpoří spíše Van der Bellena, než Hofera.

Volební účast v neděli dosáhla kolem 68,1 procenta. Byla výrazně vyšší než před šesti lety, kdy přišlo hlasovat 53,6 procenta voličů a dosavadní sociálnědemokratický prezident Heinz Fischer obhájil svůj mandát už v prvním kole.

Migrační vlna nebyla zvládnutá, vše bylo podřízeno řešení humanitární krize a bezpečnostní aspekty byly potlačeny, říká Jiří Šedivý. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 35 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy