Vadné prsní implantáty se dovážely i do Česka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 12. 2011 12:22
Vadné silikonové náhražky praskají. Tisíce žen žalují francouzskou firmu a kliniky
Vadné silikonové implantáty vyráběla francouzská firma PIP.
Vadné silikonové implantáty vyráběla francouzská firma PIP. | Foto: Reuters

Marseille - V celosvětový skandál přerostl problém s vadnými prsními implantáty, které vyráběla francouzská firma Poly Implant Prosthesis (PIP). Společnost je vyvážela do více než 65 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura AFP

Francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFSSAPS) už loni na jaře upozornila, že voperované implantáty PIP nezvykle často praskají, a pozastavila jejich používání a vývoz. Vyšetřovatelé podezřívají zaniklou firmu, že používala nekvalitní silikon s cílem ušetřit milion eur ročně.

Objevily se dohady, že implantáty také podporují vznik rakoviny.

Tisíce žalob

Firma PIP se v důsledku finanční krize v posledních letech dostala do potíží. Ty nakonec vedly k jejímu bankrotu v březnu 2010.

Do té doby vyráběla asi 100 000 prsních implantátů ročně, které vyvážela především do Latinské Ameriky a západní Evropy. Jak upřesňuje AFP, zhruba 10 procent produkce směřovalo do východní Evropy: do Česka, Bulharska, Maďarska, Ruska, Běloruska a Polska.

Agentura pro dohled nad léky v Británii odhadla, že implantáty nosí v zemi kolem 45 000 žen. Vyzvala je, aby nepanikařily, protože dosud neexistuje důkaz, že implantáty vznik rakoviny opravdu podporují. A tudíž není důvod nechat si je odstranit. Více než 250 Britek už přesto zažalovalo kliniky, které jim implantáty voperovaly.

"Více než polovině žalujících žen implantáty praskly, další ženy vystrašily zveřejněné informace," řekla jejich advokátka Esyllt Hughesová. "Raději bychom žalovali přímo PIP, ale ta je v likvidaci a podle všeho nebyla patřičně pojištěna, takže podáváme žaloby na kliniky," vysvětlila britská právnička.

Rozhodne se na konci týdne

Jen v Marseille na jihu Francie podalo žalobu více než 2000 žen. Francouzské úřady očekávají, že se počet žalob nejspíš výrazně zvýší.

Zdravotní úřady ve Španělsku již v březnu 2010 nařídily chirurgům, aby podezřelé implantáty nepoužívali.

Také doporučily ženám, aby se nechaly prohlédnout lékařem. Některé z žen vytvořily sdružení Afectadas por protesis PIP, které na úřadech požaduje, aby zaplatily odstranění jejich implantátů.

V Německu se podle AFP o žádné kampani k odstraňování implantátů PIP zatím neuvažuje. Čeká se na rozhodnutí francouzských úřadů koncem týdne. Potíž je v tom, že Federální ústav léčiv už v dubnu ženy a lékaře před implantáty varoval.

Podle britského tisku desetitisíce žen dostaly namísto zdravotně nezávadných produktů vadné implantáty z průmyslového silikonu, který se používá na počítačové součástky nebo v elektronice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy