V USA vyšetří další střelbu policisty na černocha

ČTK ČTK
23. 12. 2014 7:46
Policista zastřelil muže 30. dubna v parku v Milwaukee údajně v sebeobraně.
Případ smrti černošského mladíka ve Fergusonu vyvolal nepokoje.
Případ smrti černošského mladíka ve Fergusonu vyvolal nepokoje. | Foto: Reuters

Washington  - Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetří další kontroverzní případ zastřelení neozbrojeného černocha rukou bělošského policisty.

Podle agentury AP to v pondělí oznámil federální úřad poté, co prokuratura ve státě Wisconsin odložila dubnový incident, aniž by došlo k obvinění zmíněného policisty.

Spojené státy v současnosti zažívají vlnu protestů kvůli postupu úřadů při šetření dalších dvou případů mrtvých černochů z Missouri a New Yorku.

Ministerstvo zahájí vyšetřování incidentu z 30. dubna, během nějž policista Christopher Manney zastřelil údajně v sebeobraně neozbrojeného Dontreho Hamiltona. Prokuratura ve městě Milwaukee v pondělí konstatovala, že Manneye nelze obvinit, neboť "jeho použití síly bylo plnoprávnou sebeobranou".

Manney tvrdí, že jej Hamilton, kterého chtěl zkontrolovat, když spal v parku, začal během následné potyčky ohrožovat na životě. Poté jej čtrnáctkrát zasáhl z pistole a zabil.

Stejně jako v případech minulých dvou obětí i tento verdikt vyvolal bouři mezi příbuznými zastřeleného muže, kteří viní policistu ze zbytečného použití násilí.

Na tiskové konferenci po oznámení rozhodnutí prokuratury zároveň rodina vyzvala, aby případné protesty proběhly poklidně, aby "nezneuctily Dontreho jméno".

Další ze série podobných rozhodnutí přišlo dva dny poté, co černošský útočník zastřelil v New Yorku dva policisty zjevně v odkazu za předchozí dva případy: srpnové zastřelení Michaela Browna podezřelého z vyloupení obchodu policistou ve Fergusonu a červencové udušení Erika Garnera podezřelého z prodeje nezdaněných cigaret strážníkem v New Yorku.

Obě kauzy vyprovokovaly tisíce lidí k hlučným a místy násilným protestům proti policejnímu násilí. Situace v Milwaukee je podle médií zatím poklidná.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy