V USA vyšetří další střelbu policisty na černocha

ČTK ČTK
23. 12. 2014 7:46
Policista zastřelil muže 30. dubna v parku v Milwaukee údajně v sebeobraně.
Případ smrti černošského mladíka ve Fergusonu vyvolal nepokoje.
Případ smrti černošského mladíka ve Fergusonu vyvolal nepokoje. | Foto: Reuters

Washington  - Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetří další kontroverzní případ zastřelení neozbrojeného černocha rukou bělošského policisty.

Podle agentury AP to v pondělí oznámil federální úřad poté, co prokuratura ve státě Wisconsin odložila dubnový incident, aniž by došlo k obvinění zmíněného policisty.

Spojené státy v současnosti zažívají vlnu protestů kvůli postupu úřadů při šetření dalších dvou případů mrtvých černochů z Missouri a New Yorku.

Ministerstvo zahájí vyšetřování incidentu z 30. dubna, během nějž policista Christopher Manney zastřelil údajně v sebeobraně neozbrojeného Dontreho Hamiltona. Prokuratura ve městě Milwaukee v pondělí konstatovala, že Manneye nelze obvinit, neboť "jeho použití síly bylo plnoprávnou sebeobranou".

Manney tvrdí, že jej Hamilton, kterého chtěl zkontrolovat, když spal v parku, začal během následné potyčky ohrožovat na životě. Poté jej čtrnáctkrát zasáhl z pistole a zabil.

Stejně jako v případech minulých dvou obětí i tento verdikt vyvolal bouři mezi příbuznými zastřeleného muže, kteří viní policistu ze zbytečného použití násilí.

Na tiskové konferenci po oznámení rozhodnutí prokuratury zároveň rodina vyzvala, aby případné protesty proběhly poklidně, aby "nezneuctily Dontreho jméno".

Další ze série podobných rozhodnutí přišlo dva dny poté, co černošský útočník zastřelil v New Yorku dva policisty zjevně v odkazu za předchozí dva případy: srpnové zastřelení Michaela Browna podezřelého z vyloupení obchodu policistou ve Fergusonu a červencové udušení Erika Garnera podezřelého z prodeje nezdaněných cigaret strážníkem v New Yorku.

Obě kauzy vyprovokovaly tisíce lidí k hlučným a místy násilným protestům proti policejnímu násilí. Situace v Milwaukee je podle médií zatím poklidná.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy