V USA se vydražila letecká bunda prezidenta Kennedyho

ČTK ČTK
18. 2. 2013 21:02
Její nový majitel ji získal za 570 tisíc dolarů, tedy 11 milionů korun
Prezident John F. Kennedy
Prezident John F. Kennedy | Foto: JFK Library

Washington - Několikadenní aukce předmětů, které patřily někdejšímu americkému prezidentu Johnu Kennedymu, vynesla téměř dva miliony dolarů (bezmála 37 milionů korun).

Nejdražší položkou z obsáhlého seznamu se stala jeho letecká bunda, která kupce stála 570 tisíc dolarů (10,8 milionu korun). V Cambridge v americkém státě Massachusetts se dražila řada předmětů patřících slavnému státníkovi, které se našly v pozůstalosti jeho dlouholetého spolupracovníka Davida Powerse.

Odhadní cena bundy, kterou Kennedy nosil na palubě prezidentského letadla Air Force One, byla 20 až 40 tisíc dolarů. "Takováto akce se nikdy před tím nekonala," řekl Dan Meader ze společnosti John McInnis Auctioneers, která dražbu pořádala.

Mezi další zajímavé prodané předměty patří pohlednice, kterou Kennedymu k narozeninám poslal jeho syn, která vynesla 17 tisíc dolarů nebo vlajka z jeho limuzíny, za níž dal její nový majitel 55 tisíc dolarů. Organizátoři uvedli, že celkový výnos akce vysoce předčil jejich očekávání.

Powers zemřel v roce 1998, ale věci po bývalém prezidentovi našli až v posledních letech jeho příbuzní, když připravovali Powersův dům k prodeji. V pozůstalosti tak byla nalezena řada dopisů od Kennedyho i jeho ženy Jackie, fotografií a podepsaných knih, stejně jako pero, které použil Kennedy k podpisu prezidentského výnosu během kubánské krize.

Powers byl Kennedyho blízkým spolupracovníkem od začátku jeho politické kariéry v roce 1946 až do roku 1963, kdy byl Kennedy zavražděn v Dallasu. Až do odchodu do důchodu v roce 1994 byl Powers kurátorem Kennedyho prezidentské knihovny v Bostonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy