Mimořádná zpráva

V USA se vydražila letecká bunda prezidenta Kennedyho

ČTK ČTK
18. 2. 2013 21:02
Její nový majitel ji získal za 570 tisíc dolarů, tedy 11 milionů korun
Prezident John F. Kennedy
Prezident John F. Kennedy | Foto: JFK Library

Washington - Několikadenní aukce předmětů, které patřily někdejšímu americkému prezidentu Johnu Kennedymu, vynesla téměř dva miliony dolarů (bezmála 37 milionů korun).

Nejdražší položkou z obsáhlého seznamu se stala jeho letecká bunda, která kupce stála 570 tisíc dolarů (10,8 milionu korun). V Cambridge v americkém státě Massachusetts se dražila řada předmětů patřících slavnému státníkovi, které se našly v pozůstalosti jeho dlouholetého spolupracovníka Davida Powerse.

Odhadní cena bundy, kterou Kennedy nosil na palubě prezidentského letadla Air Force One, byla 20 až 40 tisíc dolarů. "Takováto akce se nikdy před tím nekonala," řekl Dan Meader ze společnosti John McInnis Auctioneers, která dražbu pořádala.

Mezi další zajímavé prodané předměty patří pohlednice, kterou Kennedymu k narozeninám poslal jeho syn, která vynesla 17 tisíc dolarů nebo vlajka z jeho limuzíny, za níž dal její nový majitel 55 tisíc dolarů. Organizátoři uvedli, že celkový výnos akce vysoce předčil jejich očekávání.

Powers zemřel v roce 1998, ale věci po bývalém prezidentovi našli až v posledních letech jeho příbuzní, když připravovali Powersův dům k prodeji. V pozůstalosti tak byla nalezena řada dopisů od Kennedyho i jeho ženy Jackie, fotografií a podepsaných knih, stejně jako pero, které použil Kennedy k podpisu prezidentského výnosu během kubánské krize.

Powers byl Kennedyho blízkým spolupracovníkem od začátku jeho politické kariéry v roce 1946 až do roku 1963, kdy byl Kennedy zavražděn v Dallasu. Až do odchodu do důchodu v roce 1994 byl Powers kurátorem Kennedyho prezidentské knihovny v Bostonu.

 

Právě se děje

Další zprávy