V Turecku poslali do vězení dalšího poslance prokurdské opoziční strany

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2018 20:52
Turecký soud v úterý poslal na dva a půl roku do vězení poslance druhé největší opoziční strany za šíření teroristické propagandy. Poslanec prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Mahmut Togrul byl odsouzen kvůli tomu, že ve dvou projevech v roce 2016 údajně propagoval Stranu kurdských pracujících (PKK). Podle jeho právníků se nedopustil žádného zločinu a nebyl by odsouzen, kdyby v zemi platila svoboda slova.
Turecký parlament.
Turecký parlament. | Foto: Reuters

Jedenapadesátiletý Togrul je dalším z poslanců strany HDP, kteří už byli v Turecku za šíření teroristické propagandy odsouzeni. Poslanci odmítají, že se dopustili něčeho nezákonného, a tvrdí, že se režim takto zbavuje svých kritiků.

Ve vězení jsou i dva bývalí šéfové strany HDP Selahattin Demirtaş a Figen Yüksekdagová. Oba byli zatčeni v listopadu 2016 v rámci rozsáhlé operace turecké policie. Ta tehdy pozatýkala v Ankaře a ve městě Diyarbakir více než desítku poslanců HDP - razii kritizovala řada zemí, včetně USA, Evropské komise i OSN.

Demirtaş, který letos i z vězení kandidoval v prezidentských volbách, byl v září odsouzen za šíření teroristické propagandy k trestu vězení v délce čtyř let a osmi měsíců.

Členy strany HDP turecký režim dlouhodobě pronásleduje kvůli údajné podpoře PKK, která vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Ankara, Evropská unie i Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

Strana HDP je třetí nejsilnější stranou v parlamentu, ze 600 křesel jich v letošních červnových volbách získala 67.

 

Právě se děje

Další zprávy