V Turecku poslali do vězení dalšího poslance prokurdské opoziční strany

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2018 20:52
Turecký soud v úterý poslal na dva a půl roku do vězení poslance druhé největší opoziční strany za šíření teroristické propagandy. Poslanec prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Mahmut Togrul byl odsouzen kvůli tomu, že ve dvou projevech v roce 2016 údajně propagoval Stranu kurdských pracujících (PKK). Podle jeho právníků se nedopustil žádného zločinu a nebyl by odsouzen, kdyby v zemi platila svoboda slova.
Turecký parlament.
Turecký parlament. | Foto: Reuters

Jedenapadesátiletý Togrul je dalším z poslanců strany HDP, kteří už byli v Turecku za šíření teroristické propagandy odsouzeni. Poslanci odmítají, že se dopustili něčeho nezákonného, a tvrdí, že se režim takto zbavuje svých kritiků.

Ve vězení jsou i dva bývalí šéfové strany HDP Selahattin Demirtaş a Figen Yüksekdagová. Oba byli zatčeni v listopadu 2016 v rámci rozsáhlé operace turecké policie. Ta tehdy pozatýkala v Ankaře a ve městě Diyarbakir více než desítku poslanců HDP - razii kritizovala řada zemí, včetně USA, Evropské komise i OSN.

Demirtaş, který letos i z vězení kandidoval v prezidentských volbách, byl v září odsouzen za šíření teroristické propagandy k trestu vězení v délce čtyř let a osmi měsíců.

Členy strany HDP turecký režim dlouhodobě pronásleduje kvůli údajné podpoře PKK, která vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Ankara, Evropská unie i Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

Strana HDP je třetí nejsilnější stranou v parlamentu, ze 600 křesel jich v letošních červnových volbách získala 67.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy