V Tunisu se odpálila sebevražedná atentátnice. Devět lidí je zraněných

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 20:36
Útočnice na sobě měla podomácku vyrobenou vestu s menším množstvím náloží.
Policie zasahuje na místě činu.
Policie zasahuje na místě činu. | Foto: Reuters

Tunis - Při sebevražedném útoku v centru tuniské metropole Tunisu bylo v pondělí zraněno nejméně 15 lidí. Nálož odpálila krátce před 14:00 SEČ žena, která je jedinou obětí útoku. Podle tuniské agentury TAP výbuch vyvolal značnou paniku. Ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi zraněnými je deset policistů a pět civilistů. Prezident Kaíd Sibsí útok označil za tragédii.

Třicetiletá atentátnice zvolila jako místo útoku třídu Habíba Burgiby, která prochází centrem města. Nálože explodovaly v blízkosti policejní hlídky a podle mluvčího ministerstva vnitra před městským divadlem.

Na místo dorazil ministr vnitra Hišám Furátí. Prezident Sibsí řekl, že jde o tragédii. "Mysleli jsme si, že jsme terorismus vymýtili, ale v hlavním městě je stále přítomen," řekl.

Útočnice pocházela z východotuniské Mahdíje a policii nebyla známa jako extremistka. Reportérka agentury AFP viděla její tělo ležet na zemi. Podle ministerstva vnitra žena zemřela na místě. Policie soudí, že neměla pás s výbušninami, ale spíš podomácku vyrobenou nálož.

Na prvních záběrech bylo vidět mnoho přijíždějících sanitek a tělo atentátnice. Lidé začali rychle prchat, policie poslal k místu posily. V nastalé panice mnoho obchodníků na rušné třídě uzavřelo obchody. Jak uvádí AFP, Burgibova třída je jednou z nejrušnějších ulic v Tunisu a krátce před útokem se tam konala demonstrace uspořádaná kvůli smrti mladíka, který přišel o život při potyčce s celníky.

Místo útoku. Policie oblast uzavřela.
Místo útoku. Policie oblast uzavřela. | Foto: Reuters

Tunisko bylo první arabskou zemí, kde začaly koncem roku 2010 protivládní protesty, jež postupně přerostly do dalších států a jsou známy jako arabské jaro. Mnoho Tunisanů se připojilo k boji teroristické organizace Islámský stát na Blízkém východě a na severu Afriky. Hlavní město bylo dějištěm několika vážných atentátů. Roku 2015 tam při útoku na národní muzeum zahynulo 22 lidí, mezi nimiž byli i evropští turisté. Téhož roku zabil sebevražedný atentátník útokem na autobus s prezidentskou gardou 12 gardistů.

V Tunisku platí od roku 2015 výjimečný stav a útoky, které se staly také na několika plážích, poznamenaly jeho příjmy z cestovního ruchu. Úřady od roku 2016 tvrdí, že se do země vrátil klid, avšak incidenty pokračují. Nejčastěji jsou hlášeny ze severozápadu země, kde působí mnoho radikálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy