V Tunisu se odpálila sebevražedná atentátnice. Devět lidí je zraněných

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 20:36
Útočnice na sobě měla podomácku vyrobenou vestu s menším množstvím náloží.
Policie zasahuje na místě činu.
Policie zasahuje na místě činu. | Foto: Reuters

Tunis - Při sebevražedném útoku v centru tuniské metropole Tunisu bylo v pondělí zraněno nejméně 15 lidí. Nálož odpálila krátce před 14:00 SEČ žena, která je jedinou obětí útoku. Podle tuniské agentury TAP výbuch vyvolal značnou paniku. Ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi zraněnými je deset policistů a pět civilistů. Prezident Kaíd Sibsí útok označil za tragédii.

Třicetiletá atentátnice zvolila jako místo útoku třídu Habíba Burgiby, která prochází centrem města. Nálože explodovaly v blízkosti policejní hlídky a podle mluvčího ministerstva vnitra před městským divadlem.

Na místo dorazil ministr vnitra Hišám Furátí. Prezident Sibsí řekl, že jde o tragédii. "Mysleli jsme si, že jsme terorismus vymýtili, ale v hlavním městě je stále přítomen," řekl.

Útočnice pocházela z východotuniské Mahdíje a policii nebyla známa jako extremistka. Reportérka agentury AFP viděla její tělo ležet na zemi. Podle ministerstva vnitra žena zemřela na místě. Policie soudí, že neměla pás s výbušninami, ale spíš podomácku vyrobenou nálož.

Na prvních záběrech bylo vidět mnoho přijíždějících sanitek a tělo atentátnice. Lidé začali rychle prchat, policie poslal k místu posily. V nastalé panice mnoho obchodníků na rušné třídě uzavřelo obchody. Jak uvádí AFP, Burgibova třída je jednou z nejrušnějších ulic v Tunisu a krátce před útokem se tam konala demonstrace uspořádaná kvůli smrti mladíka, který přišel o život při potyčce s celníky.

Místo útoku. Policie oblast uzavřela.
Místo útoku. Policie oblast uzavřela. | Foto: Reuters

Tunisko bylo první arabskou zemí, kde začaly koncem roku 2010 protivládní protesty, jež postupně přerostly do dalších států a jsou známy jako arabské jaro. Mnoho Tunisanů se připojilo k boji teroristické organizace Islámský stát na Blízkém východě a na severu Afriky. Hlavní město bylo dějištěm několika vážných atentátů. Roku 2015 tam při útoku na národní muzeum zahynulo 22 lidí, mezi nimiž byli i evropští turisté. Téhož roku zabil sebevražedný atentátník útokem na autobus s prezidentskou gardou 12 gardistů.

V Tunisku platí od roku 2015 výjimečný stav a útoky, které se staly také na několika plážích, poznamenaly jeho příjmy z cestovního ruchu. Úřady od roku 2016 tvrdí, že se do země vrátil klid, avšak incidenty pokračují. Nejčastěji jsou hlášeny ze severozápadu země, kde působí mnoho radikálů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy