V Tunisu se odpálila sebevražedná atentátnice. Devět lidí je zraněných

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 20:36
Útočnice na sobě měla podomácku vyrobenou vestu s menším množstvím náloží.
Policie zasahuje na místě činu.
Policie zasahuje na místě činu. | Foto: Reuters

Tunis - Při sebevražedném útoku v centru tuniské metropole Tunisu bylo v pondělí zraněno nejméně 15 lidí. Nálož odpálila krátce před 14:00 SEČ žena, která je jedinou obětí útoku. Podle tuniské agentury TAP výbuch vyvolal značnou paniku. Ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi zraněnými je deset policistů a pět civilistů. Prezident Kaíd Sibsí útok označil za tragédii.

Třicetiletá atentátnice zvolila jako místo útoku třídu Habíba Burgiby, která prochází centrem města. Nálože explodovaly v blízkosti policejní hlídky a podle mluvčího ministerstva vnitra před městským divadlem.

Na místo dorazil ministr vnitra Hišám Furátí. Prezident Sibsí řekl, že jde o tragédii. "Mysleli jsme si, že jsme terorismus vymýtili, ale v hlavním městě je stále přítomen," řekl.

Útočnice pocházela z východotuniské Mahdíje a policii nebyla známa jako extremistka. Reportérka agentury AFP viděla její tělo ležet na zemi. Podle ministerstva vnitra žena zemřela na místě. Policie soudí, že neměla pás s výbušninami, ale spíš podomácku vyrobenou nálož.

Na prvních záběrech bylo vidět mnoho přijíždějících sanitek a tělo atentátnice. Lidé začali rychle prchat, policie poslal k místu posily. V nastalé panice mnoho obchodníků na rušné třídě uzavřelo obchody. Jak uvádí AFP, Burgibova třída je jednou z nejrušnějších ulic v Tunisu a krátce před útokem se tam konala demonstrace uspořádaná kvůli smrti mladíka, který přišel o život při potyčce s celníky.

Místo útoku. Policie oblast uzavřela.
Místo útoku. Policie oblast uzavřela. | Foto: Reuters

Tunisko bylo první arabskou zemí, kde začaly koncem roku 2010 protivládní protesty, jež postupně přerostly do dalších států a jsou známy jako arabské jaro. Mnoho Tunisanů se připojilo k boji teroristické organizace Islámský stát na Blízkém východě a na severu Afriky. Hlavní město bylo dějištěm několika vážných atentátů. Roku 2015 tam při útoku na národní muzeum zahynulo 22 lidí, mezi nimiž byli i evropští turisté. Téhož roku zabil sebevražedný atentátník útokem na autobus s prezidentskou gardou 12 gardistů.

V Tunisku platí od roku 2015 výjimečný stav a útoky, které se staly také na několika plážích, poznamenaly jeho příjmy z cestovního ruchu. Úřady od roku 2016 tvrdí, že se do země vrátil klid, avšak incidenty pokračují. Nejčastěji jsou hlášeny ze severozápadu země, kde působí mnoho radikálů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy