Pouzdro na revolver si dokupte. Ruský e-shop šokoval prodejem dětské uniformy NKVD

Radim Klekner Radim Klekner
17. 5. 2018 6:14
Ruský internetový obchod za dva tisíce korun prodává dětskou uniformu tajné policie NKVD, která za Stalinovy éry povraždila statisíce lidí.
Tuto uniformu NKVD pro děti nabízí na internetu společnost Jarmark mastěrov.
Tuto uniformu NKVD pro děti nabízí na internetu společnost Jarmark mastěrov. | Foto: livemaster.ru

Moskva - Odívání malých chlapců do vojenských uniforem má v Rusku velkou tradici. A poslední dobou se snahami režimu Vladimira Putina připomínat události druhé světové války po svém zesiluje až do absurdní roviny. 

Před několika dny se na stránkách internetového obchodu Jarmark mastěrov objevila k prodeji dětská uniforma, přesně napodobující stejnokroj tajné policie NKVD, kterou ovládal diktátor Stalin.

Tajná služba z časů Sovětského svazu má přitom na svědomí miliony lidských životů. A to především z řad samotných Rusů.

Dětská uniforma je přesnou kopií originálu, včetně modré furažky, placaté čepice se štítkem a rudou hvězdou se srpem a kladivem.

Uniforma pro všechny příležitosti

Jak stojí v nabídce, "uniforma je vhodná pro rekonstrukce událostí s vojenskou tematikou, dětské hry, divadelní představení, fotografování či oslavy Dne vítězství".

Stejnokroj pro chlapce i dívky stojí 6000 rublů (cca 2000 korun) a je možné si k němu zakoupit nárameníky s důstojnickou hodností, kožený řemen s pouzdrem na revolver, řemínek na šavli a vysoké holínky.

Video: Militantní Rusko. Děti si hrají na vojáky v uniformách i s maketami tanků

Ruské děti v uniformách | Video: govorun26.ru

Jako jedna z prvních na uniformu na své facebookové stránce upozornila šokovaná aktivistka zabývající se ochranou lidských práv Olga Romanovová.

Ta ji ve svém příspěvku doprovodila sérií fotografií vězňů dětských táborů z časů stalinských procesů, určených pro nejmladší potomky nepřátel sovětského režimu.

NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí) byl založen v červenci 1934 a vedle zajištění interní bezpečnosti SSSR se zabýval špionáží i kontrašpionáží a bojem s "vnitřním nepřítelem". Spravoval také gulagy.

Foto: Daily афиша, Olga Romanovova

Za druhého lidového komisaře vnitra Nikolaje Ježova nabyly stalinské represe obřích rozměrů a odhaduje se, že jen v letech 1937-1938 příslušníci NKVD zastřelili na 800 tisíc lidí. Vraždění ve věznicích a lágrech tajné služby pokračovalo i za Ježovova nástupce Lavrentije Beriji.

Charakteristické pro stalinismus bylo i to, že jak první lidový komisař vnitřních záležitostí Genrich Jagoda, tak i Ježov byli nakonec zatčeni a popraveni. Stejný osud stihl i Beriju, byť to již bylo po Stalinově smrti v rámci boje o moc za Chruščovovy éry.

Přepisování dějin

Navzdory krvavým zvěrstvům je v dnešním Rusku sovětský režim stále populárnější. A nejen to. Diktátor Josif Vissarionovič Stalin je oslavován jako vítěz nad hitlerovským Německem a moudrý vůdce, jenž řídil industrializaci země.

Kremelská propaganda také například ráda tvrdí, že druhá světová válka začala až 22. června 1941, kdy Německo napadlo Sovětský svaz. A zamlčuje fakt, že už v roce 1939 Rudá armáda vpadla spolu s nacisty do Polska a zemi si společně rozdělili.

O situaci v dnešním Putinově Rusku také vypovídá zásah proti učebnici profesora Permské univerzity Andreje Suslova, široce se zabývající érou stalinismu.

Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií (známá pod zkratkou Roskomnadzor) ji loni přiřadila na černou listinu. Její pracovníci Suslovovu publikaci označili za nepřátelskou vůči státu a nebezpečnou pro děti.

Historik Suslov se nyní brání před soudem, který svůj verdikt má vynést koncem tohoto roku.

Vladimir Putin naopak podpořil vydání Moderních dějin Ruska, zabírajících roky 1945 až 2006, jejichž autorem je jeden z předních kremelských ideologů Vladislav Surkov. Éra SSSR je v knize popisována jako "příklad nejspravedlivější společnosti na světě" a Stalin jako "nejúspěšnější sovětský vůdce".

Video: Podívejte se na pompézní vojenskou přehlídku ke Dni vítězství v Moskvě

Rusové si vojenskou přehlídkou připomínají 73. výročí konce druhé světové války. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy