Pouzdro na revolver si dokupte. Ruský e-shop šokoval prodejem dětské uniformy NKVD

Radim Klekner Radim Klekner
17. 5. 2018 6:14
Ruský internetový obchod za dva tisíce korun prodává dětskou uniformu tajné policie NKVD, která za Stalinovy éry povraždila statisíce lidí.
Tuto uniformu NKVD pro děti nabízí na internetu společnost Jarmark mastěrov.
Tuto uniformu NKVD pro děti nabízí na internetu společnost Jarmark mastěrov. | Foto: livemaster.ru

Moskva - Odívání malých chlapců do vojenských uniforem má v Rusku velkou tradici. A poslední dobou se snahami režimu Vladimira Putina připomínat události druhé světové války po svém zesiluje až do absurdní roviny. 

Před několika dny se na stránkách internetového obchodu Jarmark mastěrov objevila k prodeji dětská uniforma, přesně napodobující stejnokroj tajné policie NKVD, kterou ovládal diktátor Stalin.

Tajná služba z časů Sovětského svazu má přitom na svědomí miliony lidských životů. A to především z řad samotných Rusů.

Dětská uniforma je přesnou kopií originálu, včetně modré furažky, placaté čepice se štítkem a rudou hvězdou se srpem a kladivem.

Uniforma pro všechny příležitosti

Jak stojí v nabídce, "uniforma je vhodná pro rekonstrukce událostí s vojenskou tematikou, dětské hry, divadelní představení, fotografování či oslavy Dne vítězství".

Stejnokroj pro chlapce i dívky stojí 6000 rublů (cca 2000 korun) a je možné si k němu zakoupit nárameníky s důstojnickou hodností, kožený řemen s pouzdrem na revolver, řemínek na šavli a vysoké holínky.

Video: Militantní Rusko. Děti si hrají na vojáky v uniformách i s maketami tanků

Ruské děti v uniformách | Video: govorun26.ru

Jako jedna z prvních na uniformu na své facebookové stránce upozornila šokovaná aktivistka zabývající se ochranou lidských práv Olga Romanovová.

Ta ji ve svém příspěvku doprovodila sérií fotografií vězňů dětských táborů z časů stalinských procesů, určených pro nejmladší potomky nepřátel sovětského režimu.

NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí) byl založen v červenci 1934 a vedle zajištění interní bezpečnosti SSSR se zabýval špionáží i kontrašpionáží a bojem s "vnitřním nepřítelem". Spravoval také gulagy.

Foto: Daily афиша, Olga Romanovova

Za druhého lidového komisaře vnitra Nikolaje Ježova nabyly stalinské represe obřích rozměrů a odhaduje se, že jen v letech 1937-1938 příslušníci NKVD zastřelili na 800 tisíc lidí. Vraždění ve věznicích a lágrech tajné služby pokračovalo i za Ježovova nástupce Lavrentije Beriji.

Charakteristické pro stalinismus bylo i to, že jak první lidový komisař vnitřních záležitostí Genrich Jagoda, tak i Ježov byli nakonec zatčeni a popraveni. Stejný osud stihl i Beriju, byť to již bylo po Stalinově smrti v rámci boje o moc za Chruščovovy éry.

Přepisování dějin

Navzdory krvavým zvěrstvům je v dnešním Rusku sovětský režim stále populárnější. A nejen to. Diktátor Josif Vissarionovič Stalin je oslavován jako vítěz nad hitlerovským Německem a moudrý vůdce, jenž řídil industrializaci země.

Kremelská propaganda také například ráda tvrdí, že druhá světová válka začala až 22. června 1941, kdy Německo napadlo Sovětský svaz. A zamlčuje fakt, že už v roce 1939 Rudá armáda vpadla spolu s nacisty do Polska a zemi si společně rozdělili.

O situaci v dnešním Putinově Rusku také vypovídá zásah proti učebnici profesora Permské univerzity Andreje Suslova, široce se zabývající érou stalinismu.

Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií (známá pod zkratkou Roskomnadzor) ji loni přiřadila na černou listinu. Její pracovníci Suslovovu publikaci označili za nepřátelskou vůči státu a nebezpečnou pro děti.

Historik Suslov se nyní brání před soudem, který svůj verdikt má vynést koncem tohoto roku.

Vladimir Putin naopak podpořil vydání Moderních dějin Ruska, zabírajících roky 1945 až 2006, jejichž autorem je jeden z předních kremelských ideologů Vladislav Surkov. Éra SSSR je v knize popisována jako "příklad nejspravedlivější společnosti na světě" a Stalin jako "nejúspěšnější sovětský vůdce".

Video: Podívejte se na pompézní vojenskou přehlídku ke Dni vítězství v Moskvě

Rusové si vojenskou přehlídkou připomínají 73. výročí konce druhé světové války. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 minutou

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy