V Rusku hořela jaderná ponorka, devět lidí se zranilo

ČTK ČTK
30. 12. 2011 20:55
Úroveň radioaktivity je podle ministerstva pro mimořádné situace v normě
Foto: Reuters

Moskva - Devět zraněných si vyžádal rozsáhlý požár, který ve čtvrtek v doku na severu Ruska zachvátil jadernou ponorku Jekatěrinburg. Ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že oheň byl již zcela uhašen. Úroveň radioaktivity je podle něj v normě a nepředstavuje nebezpečí pro okolní obyvatelstvo.

Hasiči ale i po uhašení plamenů pokračovali v ochlazování trupu. Z televizních záběrů bylo patrně, že povrch ještě doutnal.

Vojenští prokurátoři zahájili vyšetřování a zjišťují, jestli nebyly porušeny bezpečnostní předpisy. Prezident Dmitrij Medveděv vyzval odpovědné ministry, aby ho o situaci průběžně informovali, a zároveň slíbil, že případní viníci budou potrestáni. Medveděv rovněž vyzval vicepremiéry Igora Sečina a Dmitrije Rogozina, aby zajistili opravu poškozeného plavidla.

Oheň vypukl ve čtvrtek odpoledne na dřevěném lešení, které bylo postaveno k opravě ponorky. Plameny dosahující deseti metrů zasáhly i trup plavidla.

Ponorka se nachází v doku v severoruském Rosljakovu nedaleko Murmansku.

Podle úřadů oheň vznikl z nedbalosti během svářečských prací u přední části ponorky. Jako první se podle RIA Novosti vznítilo palivo a mazivo. Na místo vyrazilo několik hasičských týmů, nasazeny byly i hasičské lodě a helikoptéry. Úřady nakonec přikročily k zatopení části doku tak, aby nad hladinou zůstala jen věž ponorky.

Požár poničil hydroakustický systém, který bude podle expertů nutné zcela vyměnit. Zničeny byly také antény tohoto systému. Vnitřek plavidla podle úřadů poškozen nebyl. Možnost, že by se oheň prohořel trupem, již ve čtvrtek vyloučil mluvčí Severní flotily Vadim Serga.

K-84 Jekatěrinburg je jednou ze sedmi ponorek třídy Delta IV, které má ruské námořnictvo ve výzbroji. Do provozu byla uvedena v roce 1985. Může být vybavena až 16 balistickými střelami Siněva. Odpalovací sila ponorky bývají ale během oprav prázdná a na palubě údajně není žádný zbraňový arzenál.

 

Právě se děje

Další zprávy