V roce 2135 může do Země narazit půlkilometrový asteroid. NASA vyvíjí plán, jak kolizi zabránit

Zahraničí Zahraničí
20. 3. 2018 20:00
Pravděpodobnost, že asteroid Bennu narazí do Země, je sice velmi malá, NASA ale nechce situaci podcenit. Vyrábí loď, která by si s tělesem poradila.
Jak chce NASA překazit cestu asteroidu Bennu, který by v roce 2135 mohl narazit do Země? | Video: Youtube.com

Washington - Zhruba jednou za šest let proletí kolem Země půlkilometrový asteroid Bennu. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) až donedávna ujišťoval, že těleso nepředstavuje žádné reálné riziko. Teď ale NASA uvedla, že Bennu se může v roce 2135 dostat do tak nevhodného směru, že by se s velmi malou pravděpodobností mohl srazit s naší planetou.

K nárazu by podle výpočtů mohlo dojít přesně 25. září 2135, tedy za necelých 118 let. Experti ale varují před používáním slov jako "apokalypsa", "konec světa" nebo "soudný den". Zatím jde jen o výstražné varování do budoucna.

"Když nalezneme objekt, který by mohl představovat hrozbu, raději se na to dopředu připravíme," uvedl pro americký list The Washington Post vesmírný inženýr z NASA Brent Barbee.

A tak odborníci pracují na plánu, jak případné srážce zabránit.

Pravděpodobnost kolize je v současnosti 1 ku 2700. Tento poměr se ale během let změní - k lepšímu, nebo horšímu.

Tajná zbraň proti asteroidu

Bennu by do Země narazil rychlostí asi 12 kilometrů za sekundu. Síla výbuchu by se rovnala ekvivalentu 1450 megatun TNT. "Pro srovnání: výbuch každé atomové bomby použité ve druhé světové válce (dvě bomby svržené na japonská města Hirošimu a Nagasaki - pozn. red.) se rovnal ekvivalentu přibližně 20 kilotun TNT," uvedl pro britský list The Telegraph Dante Lauretta z Arizonské univerzity.

A dodal, že ruská Car bomba - tedy vůbec nejsilnější nukleární puma, jaká kdy byla odpálena - se rovnala asi 50 megatunám TNT.

Odborníci předvídají, že Bennu by vyhladil vše v okolí do padesáti kilometrů. Několik stovek kilometrů od "místa činu" by už podle Lauretty šlo o velmi nepatrný otřes, pocitově stejný, jako když člověk mine projíždějící nákladní auto.

Tomuto scénáři má zabránit "tajná zbraň" vědců z NASA a Správního úřadu pro národní jadernou bezpečnost (NNSA). Ti letos v březnu představili projekt s názvem HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). Cílem je vybudovat 8,8 tuny těžkou vesmírnou loď, která by narazila do asteroidu a změnila jeho směr tak, aby Země nebyla v ohrožení. 

Tak zní první možnost. Může se ale stát, že vesmírné plavidlo nedokáže příliš velký asteroid zpacifikovat. V tom případě vědci zvažují, že přistoupí k radikálnějšímu řešení - k asteroidu by se vystřelila jaderná hlavice a odpálila by ho daleko od naší planety.

Jak se nejlépe s asteroidem vypořádat, by mohla pomoci rozluštit také sonda OSIRIS-REx. Ta je od podzimu 2016 na vesmírné misi, kdy putuje k planetce Bennu. Na ní má mimo jiné odebrat vzorky a přinést je zpátky na Zemi. 

Delší než Eiffelova věž

Nyní je jednoduše potřeba získat o tělesu více informací, vysvětluje Kirsten Howleyová z kalifornské výzkumné laboratoře Lawrence Livermore National Laboratory.

Zatím se toho totiž o Bennu moc neví. Jde o planetku, kterou astronomové objevili v roce 1999 a která je zřejmě velmi bohatá na uhlík. Váží asi 78 milionů tun.

Experty ale znepokojuje hlavně její velikost. Bennu převyšuje třeba Eiffelovu věž v Paříži a se svými zhruba 500 metry i Empire State Building v New Yorku.

Asteroid Chicxulub, který byl zřejmě hlavní příčinou vyhynutí dinosaurů, byl ale o téměř deset kilometrů delší. 

Video: NASA chystá průzkumnou misi k Měsíci. Položí základy pro daleké cesty do vesmíru

Video: NASA
 

Právě se děje

před 28 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy