V roce 2010 pohromy způsobily škody za 109 miliard

Reuters Reuters, Václav Viták
24. 1. 2011 16:53
Přírodní pohromy, které loni postihly svět, byly značné, ne však děsivé
V Chile způsobilo zemětřesení loni v únoru škody za 30 miliard dolarů
V Chile způsobilo zemětřesení loni v únoru škody za 30 miliard dolarů | Foto: Reuters

Ženeva - Začátek letošního roku byl ve znamení katastrofálních záplav v Austrálii a přívalových dešťů v Brazílii, které způsobily ohromné materiální škody a ve druhé jmenované zemi i velké ztráty na lidských životech.

Jsou to však s velkou pravděpodobností jen první položky ze seznamu živelných pohrom, které svět v roce 2011 čekají.

Bilance za rok předcházející je ale již k dispozici. V pondělí OSN vyčíslila škody způsobené loni ve světě zemětřeseními, záplavami, sesuvy půdy, orkány a dalšími přírodními katastrofami na celkem 109 miliard dolarů.

Ve srovnání s rokem 2009, kdy škody dosáhly podle expertů 34, 9 miliard dolarů, je to trojnásobný nárůst. Zmíněný rok byl však na živelné pohromy nebývale skoupý.

Postiženo 208 milionů lidí

Belgické výzkumné centrum CRED (Centre for Research on the Epidemiology of Disasters), které shromažďuje pro OSN údaje z této oblasti, uvádí, že živelné pohromy postihly v loňském roce celkem 207 milionů osob a vyžádaly si 296 tisíc obětí na lidských životech.

V roce 2010 CRED registroval 373 významných pohrom, z toho v Číně 22, v Indii šestnáct a  14 na Filipínách. Pokud jde o ekonomický dopad, nejvíce bylo postiženo Chile, kde únorové zemětřesení způsobilo škody ve výši 30 miliard dolarů, a dále Čína.

Letní povodně a sesuvy půdy v této asijské zemi napáchaly škody za 18 miliard dolarů. Lednové zemětřesení v Haiti bylo suverénně nejhorší katastrofou loňského roku, pokud jde o počet obětí. Vyžádalo si na 316 000 lidských životů.

Toto je však dodatečně upravený údaj, který haitská vláda oznámila v průběhu letošního ledna, do statistiky OSN za loňský rok tak nebyl zahrnut.

Materiální škody, způsobené otřesy půdy na Haiti, však byly naopak relativně nízké a představují 8 miliard dolarů. Ekonomická daň za letní povodně v Pákistánu činí 9,5 milionů dolarů.

Ani mnoho ani málo

Suma 109 miliard dolarů je značná, ale svět zažil už mnohem horší roky, co se týče živelných pohrom, než byl ten loňský.

Povodně v Pákistánu patřily v roce 2010 k největším přírodním katastrofám
Povodně v Pákistánu patřily v roce 2010 k největším přírodním katastrofám | Foto: Reuters

V roce 2008 stačilo jediné ničivé zemtřesení v Číně a škody se hned vyšplhaly na 80 miliard dolarů. Celková bilance za tento rok pak činila 200 miliard.

Před pěti lety byla situace ještě mnohem horší. Mimořádně tvrdá sezóna hurikánů stála tehdy jen USA 250 miliard dolarů.

OSN upozorňuje, že nejvíce jsou ohroženy přírodními katastrofami rychle se industrializující rozvojové země, v nichž ekonomický růst vede například k chaotické urbanizaci v místech, kde by se stavět nemělo.

Dalším velkým rizikem do budoucnosti je známý fakt, že největší světová města - Mexico City, Bombaj, Dillí, Kalkata či Šanghaj a další - leží v tektonicky velmi aktivních oblastech.

 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy