V Řecku vyhráli konzervativci, EU si oddechla. Prozatím

Radim Klekner Radim Klekner
18. 6. 2012 9:02
Řekové se přiklonili k proevropským stranám. Socialisté z PASOK si ale dali podmínku
Příznivce konzervativní Nové demokracie mává vlajkou před televizní obrazovkou, kde právě zveřejnili první odhady.
Příznivce konzervativní Nové demokracie mává vlajkou před televizní obrazovkou, kde právě zveřejnili první odhady. | Foto: Reuters

Atény - Evropská unie si hlasitě oddechla. Přízrak toho, že by volby v Řecku vyhrála Koalice radikální levice (SYRIZA), odmítající program tvrdých úspor dohodnutý s EU, se rozplynul.

Vládní koalici bude sestavovat konzervativní Nová demokracie.

V opakovaných parlamentních volbách ji po sečtení devětadevadesáti procent odevzdaných hlasů podpořilo 29,7 procent voličů. SYRIZA skončila za ní se ztrátou 2,8 procenta. 

Samarasovi se podařilo obhájit květnové vítězství, tentokrát má ale se socialisty většinu.
Samarasovi se podařilo obhájit květnové vítězství, tentokrát má ale se socialisty většinu. | Foto: Reuters

Třetí v řadě, socialistický PASOK, získal 12,3 procenta hlasů.

Oddechly si i finanční trhy, akcie na burzách vzrostly téměř o dvě procenta a euro na výsledek voleb zareagovalo mírným posílením. Ministři eurozóny se v rámci speciální telekonference zavázali, že Řecku pomohou s transformací ekonomiky.

"Euroskupina je přesvědčena, že pokračování ve fiskálních a strukturálních reformách je pro Řecko nejlepší zárukou toho, že překoná současné ekonomické potíže," uvedli.

Pozitivní ohlasy na zprávy z Atén přišly také z Německa a Spojených států.

"Doufáme, že výsledek voleb povede rychle k vytvoření vlády," stojí ve stanovisku Bílého domu. "Věříme, že je v zájmu nás všech, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny."

Řecké volby v obraze:

Předčasná radost?

Předseda Nové demokracie Antonis Samaras už během nedělního večera potvrdil, že jeho vláda dodrží podmínky memoranda podepsaného v březnu úřednickým kabinetem Lukase Papadimose. Na jeho základě Řecko dostane další půjčku od EU a Mezinárodního měnového fondu.

Šéf radikální levice Tsipras do poslední chvíle věřil, že volby vyhraje on.
Šéf radikální levice Tsipras do poslední chvíle věřil, že volby vyhraje on. | Foto: Reuters

Radost z výsledku voleb ovšem ještě předtím, než vůdce radikální levice Alexis Tsipras oficiálně uznal svou porážku, Bruselu pokazil šéf socialistického PASOK Evangelos Venizelos. Ten totiž oznámil, že nevstoupí do žádné vládní koalice, v níž nebude SYRIZA.

Nová demokracie má přitom se socialisty podle dosavadních výsledků ve 300členném parlamentu pohodlnou většinu 162 křesel.

Socialisté později Venizelosův výrok relativizovali s tím, že budou v parlamentu vládu Nové demokracie minimálně tolerovat. Pokud do ní nakonec sami nevstoupí.

Další pravicová strana, která se dostala do parlamentu, Nezávislí Řekové, už před volbami oznámila, že nepůjde do vlády s žádnou ze stran podporujících memorandum s EU.

Stejně se zachoval i neonacistický Zlatý úsvit. Volební výsledek Demokratické levice, která těsně před volbami varovala před "radikálními recepty, jež mohou ohrozit řeckou účast v eurozóně, na vytvoření koalice s konzervativci nestačí.

Nová demokracie bude mít v parlamentu 129, SYRIZA 71, PASOK 33, Nezávislí Řekové 20, Zlatý úsvit 18, Demokratická levice 17 a komunisté 12 poslanců.

 

 

Právě se děje

Další zprávy