V Řecku přibývá sebevražd, jídlo mizí z popelnic

Martin Novák Martin Novák
21. 9. 2011 10:21
Krize a úsporná opatření začínají na Řeky tvrdě dopadat
Z demonstrace proti úsporným opatřením v Aténách.
Z demonstrace proti úsporným opatřením v Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Vládní úsporná opatření dopadají na mnohé Řeky velmi tvrdě. Vlivný deník To Vima přinesl reportáž o novém trendu, který se šíří Aténami a dalšími městy.

Lidé často hledají jídlo v popelnicích nebo na ulici kolem postranních vchodů do restaurací a obchodů s potravinami. Osekávání platů státních zaměstnanců, snižování platů ve státních podnicích či bankroty malých soukromých firem posílají lidi na dno.

"Dříve bylo něco takového v Řecku neznámé, jen bezdomovci a nejchudší imigranti sháněli jídlo na ulicích. Teď je možné spatřit mnoho lidí prohledávajících popelnice. Hledají potraviny i něco, co by se třeba dalo prodat," uvádí autor reportáže Giorgios Puliopolis.

Cituje například majitele taverny v Aténách Samáta Eftehára, původem z Íránu. Ten tvrdí, že zbytky, které se v restauraci nesní, nabízí ve své čtvrti těm, kteří mají zájem. A je jich hodně.

Opuštěné obchody v centru Atén.
Opuštěné obchody v centru Atén. | Foto: Reuters

"Nemyslím, že tu bude hlad. Ale bude asi dost lidí, kteří si třeba nebudou moci dovolit maso," tvrdí majitel restaurace.

Pracovník úklidové čety reportérovi vypověděl, že viděl "dámu ve velmi dobrých šatech", jak si v kontejneru prohlíží vyhozené jogurty a hledá ty, které nejsou prošlé příliš dlouho.

Nezaměstnanost vystoupala podle posledních čísel v Řecku na šestnáct procent obyvatelstva a nejbližší vyhlídky nejsou nejlepší. "Za poslední dva roky jsme propustili na 200 tisíc státních zaměstnanců. A bude to pokračovat," přiznal pro rozhlasovou stanici NET mluvčí vlády Angelos Tolkas.

Podle zpravodaje deníku Wall Street Journal také prudce stoupá počet sebevražd v Řecku, protože lidé nejsou schopní splácet své dluhy. To se ve velké míře týká například drobných podnikatelů a zemědělců.

Podle ministerstva zdravotnictví stoupl počet sebevražd v Řecku za prvních pět měsíců letošního roku o 40 procent ve srovnání se stejným obdobím loňska. Číslo však bude možná vyšší, protože někteří příbuzní vydávají sebevraždu svých blízkých za nehodu.

Důvodem je fakt, že řecká pravoslavná církev odmítá pohřbívat lidi, kteří spáchají sebevraždu, napsal Wall Street Journal.

Fotoreportérovi agentury Reuters se podařilo zachytit zoufalý čin přibližně padesátiletého muže, který se zapálil na ulici v Soluni, protože přišel o práci. Podle svědků i přes četné popáleniny pokus o sebevraždu přežil.

Muž se zapálil v Soluni na protest proti úsporným opatřením.
Muž se zapálil v Soluni na protest proti úsporným opatřením. | Foto: Reuters

Zadlužené Řecko loni získalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu půjčku 110 miliard eur, letos v létě dostalo příslib dalších 109 miliard eur.

Podmínkou jsou úsporná opatření a "zeštíhlení státu," socialistická vláda premiéra Jorgose Papandrea však utahování opasků prosazuje obtížně přes odpor opozice a protesty veřejnosti, které přerůstají ve stávky a pouliční nepokoje.

Vláda varuje, že jí už v říjnu mohou dojít peníze. V Evropě se nyní diskutuje o možném řízeném bankrotu Řecka nebo jeho vystoupení z eurozóny.

Deník Katimerini napsal, že Papandreu zvažuje vypsání referenda o opuštění eura a návratu k drachmě, původní řecké měně. Mluvčí kabinetu to ale popřel.


 

 

Právě se děje

Další zprávy