V Petrohradu kvůli mrazům nedoporučují vycházet na ulici, výzva se stala zdrojem vtipů

ČTK ČTK
6. 1. 2016 23:55
Podle předpovědi počasí má v Petrohradu nadále být 20 stupňů pod nulou. Úřady proto varují obyvatele, aby za silných mrazů podle možnosti nevycházeli ven a teple se oblékali. Vážně míněné doporučení se na sociálních sítích stalo terčem vtipů. Vlna mrazů netrápí jen Petrohrad, ale velkou část evropského Ruska od Kolského poloostrova přes Moskvu až po Povolží.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Úřady v druhém největším ruském městě, Petrohradu, kvůli silným mrazům doporučily obyvatelům, aby raději nevycházeli na ulice, pokud to není nezbytné. Ve čtvrtek má teplota ve městě zůstat na 20 stupňů pod nulou jako ve středu, na předměstích může být ještě chladněji.

"Snažte se nevycházet za silných mrazů na ulice. Pokud už musíte vyjít, teple se oblečte. Pamatujte si, že oděv složený z mnoha vrstev lépe uchová teplo, a tak je lepší na sebe navléknout několik relativně lehkých vrstev, než jednu těžkou," nabádá petrohradská odbočka ministerstva pro mimořádné situace. Hlavní je prý nezapomínat na to, aby krk i zápěstí zůstávaly zahaleny, protože jinak právě tudy uniká tělesné teplo nejintenzivněji. Naštěstí "šály nikdy nevyjdou z módy". Víceméně totéž prý platí i o válenkách, ať plstěných či kožešinových.

Vážně míněné doporučení se na sociálních sítích stalo terčem vtipů. Prý je záhodno více číst petrohradského básníka Josifa Brodského - neboť jedna z jeho básní nabádá "Nevycházej z pokoje, nedělej chybu...". Jiný vtipálek zase usoudil, že z domů se nemá vycházet, protože na chodníku lze pocítit "pád rublu".

Vlna mrazů netrápí jen Petrohrad, ale velkou část evropského Ruska od Kolského poloostrova přes Moskvu až po Povolží. Na Sibiři je ale ještě mrazivěji a na Kamčatce meteorologové slibují "místy minus 40 stupňů Celsia".

V Murmansku, kde se noční teploty blíží k 30 stupňům pod nulou", trápí 300 000 obyvatel i potíže s dodávkami plynu: někde podle serveru FlashNord vůbec není, jinde má tak slabý tlak, že si na vařiči ani nelze uvařit čaj. Podle plynárenské společnosti problém vůbec nesouvisí s nějakým nedostatkem plynu, ale s mrazivým počasí, pod jehož vlivem se v potrubí vytváří kondenzát, bránící přepravě plynu do domácností.

Ještě minulý měsíc prožívalo Rusko nezvykle teplý konec roku a v Moskvě koncem prosince padal jeden teplotní rekord za druhým. Tehdejší naměřené teploty byly okolo osmi stupňů "nad normou", nyní jsou zase o osm stupňů pod ní.

Rusko je podle místních klimatologů vystaveno globálnímu oteplování dvaapůlkrát víc, než ostatní části světa. Mezi lety 1976 a 2014 se v zemi průměrná roční teplota zvýšila o 0,42 stupně Celsia, zatímco ve zbytku světa o 0,17 stupně. Tento stav má za následek zvýšené ohrožení živelnými pohromami, ale například i kritické snížení hladiny Bajkalského jezera, největší sladkovodní nádrže na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy