V Pákistánu poprvé zabíjela žena. Nepřežilo 41 lidí

ČTK ČTK
25. 12. 2010 9:49
Sebevraždená atentátnice se odpálila v davu uprchlíků

Islámábád - Přes 40 lidí dnes zahynulo a kolem 60 bylo zraněno při sebevražedném útoku na severozápadě Pákistánu.

Místní úřady oznámily, že útok provedla žena zahalená do muslimského oděvu, když nejprve do davu vhodila dva granáty, a pak na svém těle odpálila pás s trhavinami. Podle AP je to vůbec poprvé, kdy v Pákistánu provedla sebevražedný útok žena.

Atentátnice se přimísila do davu uprchlíků, kteří se v obci Char při afghánsko-pákistánských hranicích shromáždili k převzetí poukázek pro výdej potravinové pomoci Světového programu pro výživu.

Na místě výbuchu policie zatím našla 41 mrtvých těl, mnozí ze zraněných jsou v kritickém stavu.

Všechny oběti útoku pocházejí z paštunského kmene Salarzáí. Jedná se o uprchlíky z míst bojů, kde se střetávají vládní síly s islámskými extremisty. Příslušníci početného kmene Salarzáí jsou oponenty talibanských povstalců a spolupracují s afghánskou vládou při potírání bojovníků teroristické sítě Al-Káida.

K sebevražednému atentátu došlo jen několik hodin po útoku asi 150 bojovníků Talibanu proti pěti polovojenským kontrolním stanovištím v kmenovém teritoriu Mómand.

Útočníci zabili jedenáct afghánských vojáků a zhruba stejný počet zranili. Na straně Talibanu podle vládních zdrojů zahynulo 24 lidí, velení povstalců ale přiznalo jen dva mrtvé.

Při dalším incidentu v noci na dnešek zranila exploze trhaviny učitele a tři žáky školy nedaleko města Péšávaru na severozápadě Pákistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy