V Oklahomě zabilo 18 lidí nejširší tornádo v americké historii

ČTK ČTK
4. 6. 2013 21:22
Tornádo v Oklahomě dosáhlo šířky čtyř kilometrů
Foto: Reuters

Oklahoma City - Tornádo, které v americkém státě Oklahoma na konci minulého týdne usmrtilo 18 lidí, bylo nejširším změřeným větrným vírem v historii Spojených států.

Podle Národní meteorologické služby (NWS) totiž dosáhlo šířky čtyř kilometrů. Mezi oběťmi živlu je šest dětí.

Oklahoma se vzpamatovává z dalšího řádění tornád jen dva týdny poté, co obří tornádo zdevastovalo město Moore a zabilo tam 24 lidí.

Okolí města Oklahoma City postihlo od pátku několik ničivých větrných vírů. Nejmohutnější z nich podle NWS dosáhl hodnotou EF5 na nejvyšší stupeň Fujitovy škály tornád. Vichr provázený krupobitím dosahoval zřídka zaznamenané rychlosti až 475 kilometrů za hodinu.

Foto: Oklahoma, den poté. Tornádo bylo silnější než atomová bomba

Úřady původně ohodnotily tornádo nižším stupněm EF3. Dnes ale hodnocení upravily po zprávě expertů, kteří se vypravili přímo do terénu a změřili rekordní šíři dosahu živlu.

Podle meteorologů nedošlo k daleko větším ztrátám na životech pouze proto, že tornádo udeřilo v méně obydlených částech státu Oklahoma. Síla živlu kulminovala ve chvíli, kdy mu v cestě nestály žádné stavby.

"Každý dům by byl kompletně zničen a zůstaly by z něj pouze základy. To je můj odhad," popsal tornádo agentuře AP meteorolog Rick Smith, který má v Oklahomě na starosti varovat před nebezpečím obyvatelstvo.

Silné bouře včetně tornád v posledních dnech zasáhly několik států centrální části USA. Nejméně tři lidé zemřeli i ve státě Missouri. Spojené státy ročně zasáhne v průměru 1200 tornád.

Nejčastěji jsou jimi postiženy vnitrozemní státy s rozsáhlými planinami, tedy Texas, Oklahoma a Kansas. Silná tornáda ale zná také přímořská Florida.

 

Právě se děje

před 24 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy