Voják v Thajsku zastřelil nejméně 20 lidí. Pak se zabarikádoval v nákupním centru

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2020 22:04
U nákupního centra ve městě Nakchon Rátčchasímá na východě Thajska útočil voják. Podle policie zastřelil nejméně 20 lidí a několik dalších zranil. Mluvčí ministerstva obrany potvrdil, že vojáci a policisté z nákupního střediska evakuují stovky lidí.
Thajské bezpečnostní složky při zásahu proti vojákovi, který zabíjel u obchodního centra.
Thajské bezpečnostní složky při zásahu proti vojákovi, který zabíjel u obchodního centra. | Foto: Reuters

Agentura Reuters napsala, že pro Thajsko jde o neobvyklý případ, s násilím se potýkají spíše země na jih od něho. Útočník je na útěku, prý se ukryl v nákupním centru.

Místní média zveřejnila záběry, na kterých voják vystoupil z auta a několikrát vystřelil, lidé se vzápětí dali na útěk. Útočník prý vše živě vysílal na Facebooku. Jeho profil na této sociální síti je už zablokovaný. Dříve během dneška na něm napsal, že "smrt je pro každého nevyhnutelná". Dokonce se v jednom z příspěvků i ptal: "Mám se vzdát?"

Snímek hledaného vojáka, který je podezřelý, že v Thajsku zabíjel u obchodního centra.
Snímek hledaného vojáka, který je podezřelý, že v Thajsku zabíjel u obchodního centra. | Foto: Reuters

Podle místních představitelů mohl být útočník naštvaný kvůli blíže nespecifikovanému sporu o pozemek.

Voják podle všeho nejprve zastřelil svého velitele a na základně, kde působí, ukradl zbraně a munici, napsala britská BBC. Muž poté autem odjel do města, kde nejprve začal střílet v buddhistickém chrámu, a poté v obchodním centru Terminal 21. V něm se nejspíš ukryl. 

"Nevíme, proč to udělal. Vypadá to, že se zbláznil," cituje Reuters mluvčího thajského ministerstva obrany.

Útočník zřejmě drží rukojmí

Policie uzavřela nákupní středisko a také okolní ulice. Místní obyvatele vyzvala, aby nevycházeli z domů. Na záběrech z bezpečnostních kamer bylo vidět, jak se útočník se zbraní pohybuje v obchodním centru. Jiné záběry zaznamenaly požár, který v budově nejspíš vypukl, když vybuchla plynová bomba, kterou útočník zasáhl.

Deník Bangkok Post napsal, že pachatel, kterému je 32 let, drží uvnitř nákupního centra rukojmí. Tuto informaci ale úřady oficiálně nepotvrdily.

Mluvčí ministerstva obrany později uvedl, že vojáci a policisté z nákupního střediska evakuovali stovky lidí. Kolem půlnoci místního času (18:00 středoevropského času) policie oznámila, že zajistila celou budovu, po střelci ale stále pátrala. Později se z budovy ozývala intenzivní střelba. Zda se policistům podařilo útočníka dopadnout, ale nebylo jasné.

Ministerstvo zdravotnictví požádalo obyvatele, aby v nemocnicích v okolí darovali krev, která je potřeba pro velké množství zraněných.

Město Nakchon Rátčchasímá leží asi 250 kilometrů na severovýchod od Bangkoku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy