V Japonsku rekordně ubylo sebevražd. Experti se bojí, že s krizí čísla zase porostou

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 5. 2020 20:33
V Japonsku koronavirus na čas vystřídal jinou epidemii, se kterou se země potýká už roky. Japonsko se řadí mezi státy s nejvyšším počtem sebevrahů na počet obyvatel. Každý rok si vezme život zhruba 20 tisíc Japonců, to je asi 70 lidí denně. Teď v dubnu, uprostřed pandemie koronaviru, ale počet sebevrahů klesl o celých 20 procent.
Koronavirus v japonské metropoli Tokiu
Koronavirus v japonské metropoli Tokiu | Foto: Reuters

Japonsko se roky snaží počty sebevražd systematicky snižovat a v posledních letech se mu to i daří. Letos v dubnu počet sebevrahů klesl oproti loňskému dubnu dokonce o pětinu, informoval britský deník The Guardian. To znamená, že se zabilo 1455 lidí. V Japonsku jde o rekordní pokles sebevražd během jednoho měsíce.

Podle odborníků je to díky tomu, že během pandemie opadl určitý druh stresu, se kterým se lidé běžně potkávají. V dubnu v Japonsku začíná školní rok, letos se ale kvůli nouzovému stavu start odložil. Chod země se zpomalil, lidé pracovali z domova, odpadly dlouhé ranní cesty do práce i pozdní návraty domů. Naopak lidé tráví víc času v rodinném kruhu.

"Škola představuje pro některé mladé lidi tlak, letos v dubnu ale nic takového není. Lidé se cítí v bezpečí doma se svými rodinami," vysvětluje Yukio Saito, bývalý šéf celonárodní telefonní linky pomoci.

Zároveň ale upozorňuje, že může jít jen o dočasný pokles, po kterém bude následovat skokový nárůst sebevražd. Už tomu tak bylo i v minulosti. Saito tvrdí, že během krizí a katastrof lidé na sebevraždu nepomýšlejí. Dokazují to data z roku 2011, kdy došlo v Japonsku k jedné z největších katastrof v moderní historii. Po silném zemětřesení, vlně tsunami a výbuchu jaderné elektrárny Fukušima také počet sebevražd poklesl.

Situace se zase většinou zhorší v důsledku ekonomické krize, kterou způsobí i současná pandemie. V roce 1997 po asijské hospodářské krizi vzrostl počet sebevražd o rekordních 35 procent. Něco podobného se dá nejspíš očekávat i tentokrát.

Brzy přijde krize

V Japonsku funguje řada specializovaných telefonních linek, které přijímají hovory 24 hodin denně. Od té doby, co japonská vláda na začátku dubna zavedla přísná karanténní opatření, jsou přetížené. Teď v květnu se naprostá většina telefonátů týká koronaviru, píše japonský server Kyodo News.

Většina volajících jsou muži kolem čtyřiceti až padesáti let, kteří mají strach, že přijdou o práci a budou mít finanční problémy. Další volající se obávají o svou budoucnost kvůli zavřeným školám. Volají také vystresovaní rodiče, kteří pracují z domova a do toho se musí celý den starat o své děti.

I přes dočasný pokles sebevražd v Japonsku spíš panují obavy, že v následujících měsících se situace zhorší. Vrchol pandemie zasáhl Japonsko v polovině dubna, kdy testy denně denně odhalily i 500 nových případů nákazy nemocí covid-19. Teď v polovině května japonská vláda ruší stav nouze na většině území.

Duševní zdraví celých společností je v ohrožení

Že se pandemie podepíše na duševním zdraví lidí, varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Pandemie koronaviru podle ní narušila duševní blaho celých společností. Strach z nákazy, obava o blízké, izolace, samota, ztráta zaměstnání a finanční potíže představují pro mnoho lidí obrovskou stresovou zátěž.

Psychické problémy vedle nemoci covid-19 navíc také obrovsky zatíží zdravotnické systémy po celém světě. 

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese budou pomoc nejvíce potřebovat zdravotníci, lékaři a pečovatelé. Na konci dubna například spáchala sebevraždu lékařka z nemocnice na newyorském Manhattanu. Řídila oddělení pohotovosti v Presbyteriánské Allenově nemocnici a sama se nemocí covid-19 nakazila. Po zhruba týdnu a půl se pokusila vrátit do práce, ale její nadřízení ji poslali domů. To se ve výsledku těžce podepsalo na jejím duševním zdraví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy