Izmir - Ochránci sekulárního Turecka vyrazili do ulic. Nejméně milion jich zaplnilo ulice třetího největšího tureckého města Izmiru při další demonstraci proti vládě.
Demonstranti ji viní z přílišného sepětí s islámem. Kvůli politické krizi v zemi se budou 22. července konat předčasné parlamentní volby.
Většina z lidí v ulicích nese turecké vlajky nebo podobizny vůdce národa Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele moderního tureckého státu, za něhož byl islám důsledně oddělen od politiky.
Město hlídají tisíce policistů. Ti zpřísnili bezpečnostní opatření ve městě poté, co při sobotním výbuchu bomby na místním tržišti přišel o život jeden člověk a dalších 14 bylo zraněno.
K útoku se však zatím nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé prý neobjevili ani žádnou spojitost s protivládními protesty.
Izmir je proti
Už měsíc se na řadě míst Turecka konají masové demonstrace, které mají dát vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana najevo obavy z posílení role islámu v Turecku.
Podle mnohých je Izmir vhodným místem k demonstracím: "Je to jedno z nejliberálnějších míst v Turecku. Premiér jednou dokonce řekl, že Izmir je město cizinců. Taky proto jej tady nemají rádi," říká pro deník Aktuálně.cz právnička Burdcu Hösgüz z Izmiru.
"Turecko je sekulární a zůstane sekulární," skandovali lidé.
"Tyto demonstrace se osvědčily a donutily udělat vládu krok zpátky," řekl jeden z účastníků protestu, podle něhož budou podobné akce pokračovat do doby, než "bude nebezpečí zažehnáno".
Největší odpor vzbudila Erdoganova snaha prosadit do prezidentského úřadu ministra zahraničí Abdullaha Güla, jemuž zastánci světského Turecka vyčítají islamistickou minulost.
Gül, jenž kandidoval za vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), svou kandidaturu stáhl poté, co ho parlament nezvolil. Hlasování totiž bojkotovala opozice a sněm nebyl usnášeníschopný.
Prezidenta si zvolí lid
AKP posléze podala návrh na přímou volbu prezidenta, již parlament ve čtvrtek schválil.
Ústavní reforma stanoví, že prezident bude volen přímo ve dvou kolech na pět let a jedna osoba může tento úřad zastávat nejvýše dvakrát.
Dosud byl šéf státu volen na sedmileté funkční období parlamentem, přičemž jedna osoba mohla tento úřad vykonávat pouze jednou.
Politická krize si v Turecku vynutila vyhlášení předčasných parlamentních voleb na 22. července. Opoziční politici se podle agentur budou ve volbách snažit zabránit především tomu, aby AKP znovu mohla vládnout sama.