V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset gardistů

ČTK ČTK
21. 7. 2018 13:27
Íránské jednotky přišly o deset členů. Při přestřelce na severozápadě země zahynuli i ozbrojenci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Hana Vařáková

Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských revolučních gard. Oznámila to íránská agentura Tasním, podle níž jde o největší jednorázovou ztrátu v íránských jednotkách za několik let.

Incident se stal v blízkosti Marívánu v provincii Kurdistán. Armáda tam občas zasahuje proti místním kurdským separatistům a také extremistům z Islámského státu (IS). Agentura Fars napsala, že při přestřelce bylo zabito i několik útočníků a další byli zraněni. Ozbrojenci byli podle ní "banditi a teroristé".

Bezpečnostní zdroj z provincie Kurdistán řekl v televizi, že o život přišlo dokonce 11 členů dobrovolných jednotek islámských gard. Tento zdroj útok připsal Kurdům ze Strany svobodného života Kurdistán (PJAK).

Tato organizace je odnoží turecké separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), proti níž po tři desetiletí bojuje Ankara. PJAK je napojena také na Kurdy v Iráku.

Revoluční gardy oznámily, že jejich členové zabili v červenci u irácké hranice tři radikály, při incidentech v červnu pak devět.

Agentura Reuters upozornila, že v této pohraniční oblasti íránské a irácké jednotky své operace nekoordinují, i když se tudy z Iráku snaží do Íránu proniknout členové IS. Loni v červnu tato skupina dokázala zorganizovat útoky na budovu parlamentu v Teheránu a na mauzoleum vůdce revoluce ajatolláha Rúholláha Chomejního jižně od metropole. O život tehdy přišlo 18 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy