V internetu se našla bezpečnostní chyba, raději měňte hesla

ČTK ČTK
9. 4. 2014 21:40
Jde údajně o jedno z nejzávažnějších bezpečnostních ohrožení v historii internetu, protože vystavilo potenciálním útokům dvě třetiny sítě.
Foto: Reuters

Londýn/Washington - Provozovatelé internetových serverů vyzývají kvůli zjištění závažné bezpečnostní chyby uživatele webu, aby změnili svá přístupová hesla do e-mailových schránek nebo při vstupu na svá bankovní konta, uvedl zpravodajský server BBC. Závada způsobila "únik obsahu paměti" mezi servery a jejich klienty.

Problém se týká hojně využívané šifrovací knihovny OpenSSL, v níž byli potenciální zneuživatelé systému s to monitorovat chráněná data včetně soukromých hesel.

Chyba, která už dostala název The Heartbleed Bug (Chyba krvácení srdce), byla podle serveru BBC zjištěna počátkem týdne bezpečnostní složkou vyhledávače Google ve spolupráci s finskou firmou Codenomicon, ale podle agentury Reuters existuje už dva roky. Obratem začala být napravována aktualizací systému.

Podle agentury Reuters bezpečnostní experti na druhou stranu varují, že jen málo běžných uživatelů internetu se může skutečně chránit, dokud příslušnou revizi systému neprovedou sami poskytovatelé webových služeb.

Zasažen je software hostitelských serverů webových stránek. Jde tedy o programy, které nejsou využívány v běžných osobních počítačích nebo v inteligentních mobilních telefonech a tabletech. Takže i když chyba odhaluje případným hackerům hesla a další údaje zadané na těchto zařízeních, nápravu musejí zjednat sami provozovatelé internetových stránek.

Jde o jedno z nejzávažnějších bezpečnostních ohrožení v historii internetu, protože vystavilo potenciálním útokům dvě třetiny sítě. Mnozí odborníci zabývající se bezpečností na internetu jsou podle BBC situací šokovaní.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy