V Gruzii se válčit nemuselo. OBSE o hrozbě věděla

Dominik Jandl
10. 11. 2008 12:01
Bývalý představitel organizace mluví o jejím selhání
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti.
Ruský voják střeží stanoviště poblíž přístavu Poti. | Foto: Reuters

Tbilisi - K srpnovému rusko-gruzínskému konfliktu vůbec nemuselo dojít, nebo se přinejmenším nemusel rozrůst do takových rozměrů, jakých dosáhl.

Odpovědnost za to má nést Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jak alespoň tvrdí její bývalý vysoký představitel Ryan Grist.

Ten sdělil britské BBC, že o zvýšené aktivitě gruzínských ozbrojených sil u hranic separatistického regionu Jižní Osetie informoval dlouho před započetím konfliktu.

Podle Grista pak bylo "absolutním selháním" OBSE, že se varovná hlášení nedostala přes organizaci k příslušným zahraničním diplomatům a vládním představitelům.

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

Nařčení ze selhání okamžitě odmítl šéf OBSE Alexander Stubb, podle něhož organizace varování k představitelům vlád doručila a mechanismy uvnitř organizace fungovaly skvěle.

"Bylo jasné, že se blíží bouře"

Podle Grista je nevyslyšení jeho varování o to horší, že OBSE působí v zemi dlouhodobě a její pracovníci díky tomu mají cit, aby poznali, že v zemi něco "klokotá pod pokličkou".

"Byly jsme jedinou institucí, která byla schopna vycítit, že se v zemi něco děje. Oči z vyšších diplomatických úrovní na to však již nedohlédly. Nám přitom bylo jasné, že se blíží bouře," řekl Grist.

"Ruské federaci to poskytne záminku pro posílení jejich sil v oblasti," zněla údajně jeho slova, která se po invazi potvrdila.

 

Právě se děje

teď

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy