V elitní ruské jednotce se porvali Rusové a Dagestánci

Zahraničí Zahraničí
13. 8. 2010 17:05
Armáda se incident snažila zatajit, na internet ale uniklo video.
Ruští vojáci zkoušejí na slavnost konající se 9. května.
Ruští vojáci zkoušejí na slavnost konající se 9. května. | Foto: Reuters

Moskva - V elitní tankové brigádě ruské armády, která se pravidelně účastní přehlídek na Rudém náměstí, se poprali branci z Ruska a Dagestánu.

Podle agenturních zpráv se do rvačky zapletlo okolo 20 vojáků. Událost se obešla bez vážnějšího zranění. Prokuratura už za násilí vůči druhům ve zbrani stíhá tři vojáky. Potrestáni byli i velitelé. Dva z nich čeká i odchod z armády.

Ačkoli měli velitelé podle ruského tisku nařízeno incident zamlčet, do médií už uniklo video, které rvačku vojáků zachycuje:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle svědků vznikl spor už o den dřív mezi Dagestánci z protiletadlové jednotky a Rusy z průzkumné roty. Bitka na hlavním nástupišti měla tento spor "vyřešit".

Pranici prý ukončil až výstřelem ze samopalu velitel brigády. Deset mužů skončilo podle dostupných informací v nemocnici, dva putovali do posádkového vězení.

Jak uvádí agentura ČTK, podobné incidenty nejsou v ruské armádě výjimečné, dokonce se prý mluví o "dagestánském teroru" v mnoha jednotkách.

Minulý měsíc vojenský soud poslal na 18 až 21 měsíců do vězení šest Dagestánců, kteří šikanovali své ruské druhy v Baltské flotile. Případ vzbudil rozruch poté, co se na veřejnost dostal snímek námořníků, které Dagestánci donutili ze svých těl poskládat nápis "Kavkaz".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy