V elitní ruské jednotce se porvali Rusové a Dagestánci

Zahraničí Zahraničí
13. 8. 2010 17:05
Armáda se incident snažila zatajit, na internet ale uniklo video.
Ruští vojáci zkoušejí na slavnost konající se 9. května.
Ruští vojáci zkoušejí na slavnost konající se 9. května. | Foto: Reuters

Moskva - V elitní tankové brigádě ruské armády, která se pravidelně účastní přehlídek na Rudém náměstí, se poprali branci z Ruska a Dagestánu.

Podle agenturních zpráv se do rvačky zapletlo okolo 20 vojáků. Událost se obešla bez vážnějšího zranění. Prokuratura už za násilí vůči druhům ve zbrani stíhá tři vojáky. Potrestáni byli i velitelé. Dva z nich čeká i odchod z armády.

Ačkoli měli velitelé podle ruského tisku nařízeno incident zamlčet, do médií už uniklo video, které rvačku vojáků zachycuje:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle svědků vznikl spor už o den dřív mezi Dagestánci z protiletadlové jednotky a Rusy z průzkumné roty. Bitka na hlavním nástupišti měla tento spor "vyřešit".

Pranici prý ukončil až výstřelem ze samopalu velitel brigády. Deset mužů skončilo podle dostupných informací v nemocnici, dva putovali do posádkového vězení.

Jak uvádí agentura ČTK, podobné incidenty nejsou v ruské armádě výjimečné, dokonce se prý mluví o "dagestánském teroru" v mnoha jednotkách.

Minulý měsíc vojenský soud poslal na 18 až 21 měsíců do vězení šest Dagestánců, kteří šikanovali své ruské druhy v Baltské flotile. Případ vzbudil rozruch poté, co se na veřejnost dostal snímek námořníků, které Dagestánci donutili ze svých těl poskládat nápis "Kavkaz".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy