V Egyptě sloužili mši za zavražděného italského studenta, jehož tělo neslo známky mučení

ČTK ČTK
5. 3. 2016 16:17
V Egyptě se konala zádušní mše za mrtvého Itala, který zemřel za záhadných okolností. Podle vyšetřovatelů měl být umučen a padají obvinění i na stranu příslušníků bezpečnostních složek.
Zádušní mše za italského studenta.
Zádušní mše za italského studenta. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptské ministerstvo cestovního ruchu nechalo sloužit zádušní mši za italského studenta Giulia Regeniho, který byl za prozatím nevyjasněných okolností brutálně zavražděn během svého studijního pobytu v Egyptě. Týden poté, co zmizel, bylo jeho tělo nalezeno u silnice mezi Káhirou a Alexandrií a mělo na sobě známky mučení. Informovala o tom dnes agentura AP.

Egyptský ministr pro cestovní ruch Hišám Zaazú dnes uvedl, že jeho vláda "chce dopodrobna zjistit, co se studentovi stalo". Ministerstvo vnitra odmítlo obvinění, že by s Italovým zmizením měli co do činění příslušníci bezpečnostních složek. Vyšetřovatelé se domnívají, že za mučením a vraždou stály "osobní motivy".

Itálie vyslala do Egypta své vyšetřovatele

Osmadvacetiletý Regeni byl pohřešován od konce ledna, 3. února bylo jeho tělo nalezeno a neslo známky bodání, řezání a pálení cigaretou. Regeni byl v Egyptě v rámci doktorského studia politologie a mezinárodních vztahů na univerzitě v anglické Cambridgi. V Egyptě pobýval od loňského září a zabýval se fungováním odborů a pracovním právem.

Itálie vyslala do Egypta vyšetřovatele, kteří mají přispět k vyjasnění případu. Premiér Matteo Renzi nedávno uvedl, že přátelství mezi Itálií a Egyptem je možné pouze za podmínky, že se vyjasní pravda o Regeniho smrti.

Masovým vraždám lze těžko předcházet, nejtěžší je odhalit vrahy z nadšení, které to baví, říká psychopatolog Andrej Drbohlav. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy