V Egyptě pokračuje ostře sledovaný proces s Mursím

ČTK ČTK
1. 2. 2014 9:54
Egyptský exprezident Mursí se dostavil k dalšímu soudnímu stání.
Podobizna Muhammada Mursího na předměstí Káhiry.
Podobizna Muhammada Mursího na předměstí Káhiry. | Foto: Reuters

Káhira - Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí se dnes dostavil k soudu, před nímž v Káhiře pokračuje proces za jeho podíl na násilí při protestech v roce 2012. Jde o jeden ze čtyř soudních procesů, v nichž Mursí čelí různým obviněním.

Spolu s exprezidentem je souzeno dalších 14 přívrženců Muslimského bratrstva. Všichni čelí obvinění, že naváděli k zabíjení demonstrantů u prezidentského paláce. Mursí při prvním soudním stání k tomuto případu pokřikoval hesla proti vládě a odmítal uznat legitimitu soudu.

Mursím se k minulému, lednovému stání nedostavil, protože jeho přesun z věznice u Alexandrie tehdy podle úřadů znemožnilo špatné počasí. Egyptské ministerstvo vnitra bezpečnost vysoce sledovaného procesu zajišťuje s pomocí tisíců policistů.

Mursího soudí kvůli postupu při protestu před svým palácem v prosinci 2012. Jeho odpůrci se tam sešli, když vydal dekret, jímž si rozšířil své pravomoci. Stoupenci Muslimského bratrstva, za něž byl Mursí do úřadu zvolen, ale tyto demonstranty napadli a na místě zůstalo devět mrtvých.

Demonstrace proti Mursímu a bratrstvu pak pokračovaly půl roku, dokud armáda prezidenta začátkem loňského července nepřinutila odstoupit. Bratrstvu pak soudy zakázaly činnost a nejnověji ho nynější vláda zařadila k teroristickým organizacím. Novým zákonem také ztížila pořádání demonstrací.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy