V Egyptě pokračuje ostře sledovaný proces s Mursím

ČTK ČTK
1. 2. 2014 9:54
Egyptský exprezident Mursí se dostavil k dalšímu soudnímu stání.
Podobizna Muhammada Mursího na předměstí Káhiry.
Podobizna Muhammada Mursího na předměstí Káhiry. | Foto: Reuters

Káhira - Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí se dnes dostavil k soudu, před nímž v Káhiře pokračuje proces za jeho podíl na násilí při protestech v roce 2012. Jde o jeden ze čtyř soudních procesů, v nichž Mursí čelí různým obviněním.

Spolu s exprezidentem je souzeno dalších 14 přívrženců Muslimského bratrstva. Všichni čelí obvinění, že naváděli k zabíjení demonstrantů u prezidentského paláce. Mursí při prvním soudním stání k tomuto případu pokřikoval hesla proti vládě a odmítal uznat legitimitu soudu.

Mursím se k minulému, lednovému stání nedostavil, protože jeho přesun z věznice u Alexandrie tehdy podle úřadů znemožnilo špatné počasí. Egyptské ministerstvo vnitra bezpečnost vysoce sledovaného procesu zajišťuje s pomocí tisíců policistů.

Mursího soudí kvůli postupu při protestu před svým palácem v prosinci 2012. Jeho odpůrci se tam sešli, když vydal dekret, jímž si rozšířil své pravomoci. Stoupenci Muslimského bratrstva, za něž byl Mursí do úřadu zvolen, ale tyto demonstranty napadli a na místě zůstalo devět mrtvých.

Demonstrace proti Mursímu a bratrstvu pak pokračovaly půl roku, dokud armáda prezidenta začátkem loňského července nepřinutila odstoupit. Bratrstvu pak soudy zakázaly činnost a nejnověji ho nynější vláda zařadila k teroristickým organizacím. Novým zákonem také ztížila pořádání demonstrací.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy