V dresech pro fandy na Euru se našly olovo či nikl

ČTK ČTK
8. 6. 2012 21:10
'Jedovaté' dresy se prodávají až za 90 eur
Olovo? Nikl?
Olovo? Nikl? | Foto: Vojtěch Marek

Brusel - Některé dresy, které se prodávají fanouškům během fotbalového mistrovství Evropy, obsahují potenciálně nebezpečné látky. Vyplývá to z výzkumu, který nechala provést Evropská spotřebitelská organizace (BEUC). V dresech se podle agentury Reuters mimo jiné našly stopy olova a niklu.

BEUC, jež sdružuje organizace na ochranu práv spotřebitelů z celé Evropy, nechala otestovat fanouškovské dresy devíti účastníků Eura.

Ve francouzských, německých, italských, ruských, španělských a ukrajinských dresech byly nalezeny stopy olova. Hodnoty ve španělském a německém dresu převyšovaly normy povolené pro děti. Dresy v barvách Nizozemska a Portugalska zase obsahovaly nikl. To je pro řadu lidí kožní alergen a ve velmi vysoké koncentraci může způsobit dýchací problémy.

Dresy jednoho ze spolupořadatelů Polska v sobě měly vysoké hodnoty organotinu, který slouží k redukci tělesného zápachu, ale ve vysoké koncentraci může poškodit nervový systém. To by mělo vést ke stažení těchto výrobků z trhu.

'Jedovatý' dres za 90 eur. Výrobci se ohrazují

"Fanoušci zaplatí za dres oblíbeného týmu až devadesát eur. To nejmenší, co by měli očekávat, je kvalitní a bezpečný produkt," uvedla v prohlášení generální ředitelka BEUC Monique Goyensová.

Společnost Nike, která vedle polských dodává i dresy Francii, Nizozemsku a Portugalsku, se ohradila, že její výrobky splňují všechny normy platné v EU i v jednotlivých členských státech.

Firma Adidas, která obléká Španěly, Němce, Rusy a Ukrajince, tvrdí, že žádná z hodnot nepřekročila povolené limity. Zákazníkům doporučila dresy před prvním použitím vyprat.

Puma, která dodává vybavení české reprezentaci, připomněla, že je držitelem certifikátu Oeko-Tex 100 zaručujícího nezávadnost textilu. Navzdory tomu, že se v italských dresech této značky našlo olovo, nebrání se dalšímu nezávislému testování.

 

Právě se děje

Další zprávy