V dresech pro fandy na Euru se našly olovo či nikl

ČTK ČTK
8. 6. 2012 21:10
'Jedovaté' dresy se prodávají až za 90 eur
Olovo? Nikl?
Olovo? Nikl? | Foto: Vojtěch Marek

Brusel - Některé dresy, které se prodávají fanouškům během fotbalového mistrovství Evropy, obsahují potenciálně nebezpečné látky. Vyplývá to z výzkumu, který nechala provést Evropská spotřebitelská organizace (BEUC). V dresech se podle agentury Reuters mimo jiné našly stopy olova a niklu.

BEUC, jež sdružuje organizace na ochranu práv spotřebitelů z celé Evropy, nechala otestovat fanouškovské dresy devíti účastníků Eura.

Ve francouzských, německých, italských, ruských, španělských a ukrajinských dresech byly nalezeny stopy olova. Hodnoty ve španělském a německém dresu převyšovaly normy povolené pro děti. Dresy v barvách Nizozemska a Portugalska zase obsahovaly nikl. To je pro řadu lidí kožní alergen a ve velmi vysoké koncentraci může způsobit dýchací problémy.

Dresy jednoho ze spolupořadatelů Polska v sobě měly vysoké hodnoty organotinu, který slouží k redukci tělesného zápachu, ale ve vysoké koncentraci může poškodit nervový systém. To by mělo vést ke stažení těchto výrobků z trhu.

'Jedovatý' dres za 90 eur. Výrobci se ohrazují

"Fanoušci zaplatí za dres oblíbeného týmu až devadesát eur. To nejmenší, co by měli očekávat, je kvalitní a bezpečný produkt," uvedla v prohlášení generální ředitelka BEUC Monique Goyensová.

Společnost Nike, která vedle polských dodává i dresy Francii, Nizozemsku a Portugalsku, se ohradila, že její výrobky splňují všechny normy platné v EU i v jednotlivých členských státech.

Firma Adidas, která obléká Španěly, Němce, Rusy a Ukrajince, tvrdí, že žádná z hodnot nepřekročila povolené limity. Zákazníkům doporučila dresy před prvním použitím vyprat.

Puma, která dodává vybavení české reprezentaci, připomněla, že je držitelem certifikátu Oeko-Tex 100 zaručujícího nezávadnost textilu. Navzdory tomu, že se v italských dresech této značky našlo olovo, nebrání se dalšímu nezávislému testování.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy