V červnu do Damašku přijela americká delegace, jednání nikam nevedlo, tvrdí média

ČTK ČTK
28. 8. 2018 21:36
Podle amerických zpravodajských zdrojů citovaných agenturou Reuters rozhovory s představiteli režimu syrského prezidenta Bašára Asada pokračují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - V červnu se v Damašku se šéfem syrských bezpečnostních sil Alím Mamlúkem setkala americká delegace tvořená mimo jiné členy zpravodajských služeb a bezpečnostními experty. S odkazem na spojence syrské vlády o tom v úterý informovala agentura Reuters. O setkání rovněž napsal libanonský list Al-Achbár, který je blízký libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Damašek podle listu spolupráci s Američany odmítl a požadoval jejich stažení ze Sýrie. Syrská vláda se ke zprávě o setkání nevyjádřila.

Dva anonymní americké zpravodajské zdroje v rozhovoru s Reuters uvedly, že rozhovory s představiteli režimu syrského prezidenta Bašára Asada pokračují. Jednání se podle zdrojů týkají zejména boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), chemických zbraní a jejich užívání ze strany Damašku a rovněž se hovoří o americkém novináři Austinu Ticeovi, kterého podle Washingtonu drží v zajetí Damašek nebo jeho spojenci.

Americká delegace podle listu Al-Achbár požádala o stažení íránských sil, které jsou spojencem Damašku, z jižní Sýrie. Zároveň USA podle listu Damašek požádaly o informace týkající se teroristických skupin v Sýrii a jejich zahraničních bojovníků a daly najevo, že chtějí být zapojeny do obchodu s ropou na východě Sýrie.

Mamlúk nicméně americké delegaci sdělil, že Damašek nehodlá vzhledem k současné situaci s Washingtonem v bezpečnostních otázkách spolupracovat. Nejprve se totiž podle něj musí normalizovat vztahy obou zemí, počínajíc stažením amerických vojáků ze Sýrie, napsal Al-Achbár.

Místní zdroj blízký syrské vládě Reuters potvrdil, že většina z tvrzení listu Al-Achbár jsou pravdivá.

Představitelé USA do syrské metropole od roku 2011, kdy Washington začal podporovat protesty proti Asadovi a později některé skupiny syrských rebelů, mnohokrát nezavítali.

Loni americký prezident Donald Trump nařídil ukončit program americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) na podporu takzvaným umírněným syrským povstalcům. Zdroj blízký Damašku loni v listopadu uvedl, že se vysoce postavený představitel Washingtonu setkal s Mamlúkem v syrské metropoli.

Asadovi se s podporou Ruska a Íránu v uplynulých letech podařilo dostat zpět pod kontrolu velkou část syrského území a zdá se být již vojensky nepřemožitelný, píše Reuters.

Američtí vojáci se bojů v Sýrii účastní v rámci mezinárodní koalice proti Islámskému státu, která například pomohla kurdským milicím dobýt Rakku a další části severní a východní Sýrie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy