V Británii bylo za poslední rok zmařeno devět teroristických útoků, řekl šéf tajné služby

ČTK ČTK
5. 12. 2017 18:17
Ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker předložil vládě premiérky Theresy Mayové zprávu o bilanci bezpečnostních složek za poslední rok. Ve Spojeném království došlo k pěti teroristickým útokům, devíti dalším se podařilo zabránit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Devět teroristických útoků zmařily v uplynulých dvanácti měsících bezpečnostní složky v Británii. Vládu premiérky Theresy Mayové o tom na úterním zasedání informoval ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker. Spojené království se letos stalo terčem pěti dokonaných atentátů.

"Pan Parker řekl, že se za poslední rok podařilo zabránit devíti teroristickým útokům," uvedl mluvčí vlády. Další podrobnosti nesdělil.

Při pěti atentátech, které navzdory snahám tajných služeb teroristé letos spáchali, zahynulo celkem 36 lidí. Nejtragičtějším byl květnový sebevražedný útok v multifunkční hale v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grandeové.

Bývalý nezávislý hodnotitel britské protiteroristické legislativy David Anderson v nové zprávě uvedl, že k tragédii nemuselo dojít, kdyby MI5 lépe vyhodnotila dostupné informace. Atentátníka Salmana Abediho tajná služba opakovaně v letech 2014 a 2015 prověřovala a podle Andersona nebyly využity příležitosti k jeho dopadení. Informace o Abedim dostala MI5 ve dvou případech i v měsících před útokem, "jejich význam ale v té době nebyl plně doceněn", citovala závěry hodnocení zpravodajská společnost BBC.

Celkově však Anderson práci policie a MI5 v období bezprecedentní teroristické hrozby v Británii hodnotí pozitivně. "MI5 a protiteroristická policie postupovaly převážně správně; obzvláště v případě Manchesteru ale mohly uspět, pakliže by karty byly rozdány jinak," napsal právník ve zprávě, jejíž zhotovení zadalo britské ministerstvo vnitra.

Salman Abedi nebyl v době manchesterského útoku objektem zájmu bezpečnostních složek a podle Andersona nelze říci, zda by takové vyšetřování jeho plány zhatilo. MI5 tvrdí, že nikoli.

K dalším velkým útokům z letošního roku patří ten na Westminsterském mostě a u parlamentu v Londýně, který si v březnu vyžádal pět obětí. Osm lidí zahynulo v červnu při atentátu na mostě London Bridge a na Borough Market. Dva týdny nato zahynul jeden člověk, když dodávka najela do davu muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Zářijová exploze ve vlaku londýnského metra pak vážně zranila několik lidí.

Ředitel MI5 Parker v nedávném projevu uvedl, že ohrožení islamistickým terorismem je vyšší než kdy v minulosti. Hovořil dokonce o "dramatickém nárůstu ohrožení". MI5 podle něj v současnosti vyšetřuje 500 případů spojených s terorismem, do kterých je zapleteno 3000 lidí. I pachatelé z Westminsterského mostu a London Bridge byli údajně v hledáčku zpravodajské služby.

V úterý Parker podle vládního mluvčího kabinet varoval, že porážka teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku neznamená, že se ohrožení Británie terorismem sníží. Na sociálních sítích se podle ředitele MI5 v současnosti naopak objevuje stále více výzev k útokům v Británii.

Počet nebezpečných a radikalizovaných jednotlivců je "významným problémem" i podle londýnské Metropolitní policie. Její šéfka Cressida Dicková uvedla, že policejní sbor musí rychle konat a zapracovat doporučení MI5 a policie, která dolní komoře parlamentu tlumočila ministryně vnitra Amber Ruddová. Mnohé z celkových 126 návrhů prý počítají "s novými technologiemi, lepší infrastrukturou a prostředky".

Vážná zranění způsobil cestujícímu v londýnském metru muž, který na kolemjdoucí zaútočil nožem. Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 34 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy