V Británii bylo za poslední rok zmařeno devět teroristických útoků, řekl šéf tajné služby

ČTK ČTK
5. 12. 2017 18:17
Ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker předložil vládě premiérky Theresy Mayové zprávu o bilanci bezpečnostních složek za poslední rok. Ve Spojeném království došlo k pěti teroristickým útokům, devíti dalším se podařilo zabránit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Devět teroristických útoků zmařily v uplynulých dvanácti měsících bezpečnostní složky v Británii. Vládu premiérky Theresy Mayové o tom na úterním zasedání informoval ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker. Spojené království se letos stalo terčem pěti dokonaných atentátů.

"Pan Parker řekl, že se za poslední rok podařilo zabránit devíti teroristickým útokům," uvedl mluvčí vlády. Další podrobnosti nesdělil.

Při pěti atentátech, které navzdory snahám tajných služeb teroristé letos spáchali, zahynulo celkem 36 lidí. Nejtragičtějším byl květnový sebevražedný útok v multifunkční hale v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grandeové.

Bývalý nezávislý hodnotitel britské protiteroristické legislativy David Anderson v nové zprávě uvedl, že k tragédii nemuselo dojít, kdyby MI5 lépe vyhodnotila dostupné informace. Atentátníka Salmana Abediho tajná služba opakovaně v letech 2014 a 2015 prověřovala a podle Andersona nebyly využity příležitosti k jeho dopadení. Informace o Abedim dostala MI5 ve dvou případech i v měsících před útokem, "jejich význam ale v té době nebyl plně doceněn", citovala závěry hodnocení zpravodajská společnost BBC.

Celkově však Anderson práci policie a MI5 v období bezprecedentní teroristické hrozby v Británii hodnotí pozitivně. "MI5 a protiteroristická policie postupovaly převážně správně; obzvláště v případě Manchesteru ale mohly uspět, pakliže by karty byly rozdány jinak," napsal právník ve zprávě, jejíž zhotovení zadalo britské ministerstvo vnitra.

Salman Abedi nebyl v době manchesterského útoku objektem zájmu bezpečnostních složek a podle Andersona nelze říci, zda by takové vyšetřování jeho plány zhatilo. MI5 tvrdí, že nikoli.

K dalším velkým útokům z letošního roku patří ten na Westminsterském mostě a u parlamentu v Londýně, který si v březnu vyžádal pět obětí. Osm lidí zahynulo v červnu při atentátu na mostě London Bridge a na Borough Market. Dva týdny nato zahynul jeden člověk, když dodávka najela do davu muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna. Zářijová exploze ve vlaku londýnského metra pak vážně zranila několik lidí.

Ředitel MI5 Parker v nedávném projevu uvedl, že ohrožení islamistickým terorismem je vyšší než kdy v minulosti. Hovořil dokonce o "dramatickém nárůstu ohrožení". MI5 podle něj v současnosti vyšetřuje 500 případů spojených s terorismem, do kterých je zapleteno 3000 lidí. I pachatelé z Westminsterského mostu a London Bridge byli údajně v hledáčku zpravodajské služby.

V úterý Parker podle vládního mluvčího kabinet varoval, že porážka teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku neznamená, že se ohrožení Británie terorismem sníží. Na sociálních sítích se podle ředitele MI5 v současnosti naopak objevuje stále více výzev k útokům v Británii.

Počet nebezpečných a radikalizovaných jednotlivců je "významným problémem" i podle londýnské Metropolitní policie. Její šéfka Cressida Dicková uvedla, že policejní sbor musí rychle konat a zapracovat doporučení MI5 a policie, která dolní komoře parlamentu tlumočila ministryně vnitra Amber Ruddová. Mnohé z celkových 126 návrhů prý počítají "s novými technologiemi, lepší infrastrukturou a prostředky".

Vážná zranění způsobil cestujícímu v londýnském metru muž, který na kolemjdoucí zaútočil nožem. Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy