Paniku a evakuaci stanice londýnského metra vyvolala hádka dvou mužů, v tlačenici se zranilo 16 lidí

ČTK ČTK
25. 11. 2017 11:27
Páteční zásah britské policie a evakuaci lidí z londýnského metra vyvolala hlasitá hádka dvou mužů. Policie nyní po obou mužích pátrá.
Panika v londýnských ulicích.
Panika v londýnských ulicích. | Foto: Simon Dawson

Londýn - Hlasitá hádka dvou mužů zřejmě vyvolala v pátek paniku a následnou evakuaci rušné stanice londýnského metra Oxford Circus a sousední stanice Bond Street. Policie nyní po obou mužích pátrá, informovala agentura AP. Podle pátečních informací svědci zaslechli ve stanici střelbu, policisté ale žádné stopy po výstřelech nenašli.

Britská policie v sobotu zveřejnila fotografie dvou mužů na nástupišti ve stanici Oxford Circus a vyzvala veřejnost, aby je pomohla identifikovat. Domnívá se, že právě jejich spor vyvolal paniku, která v pátek večer vedla k dočasné evakuaci dvou stanic podzemky.

"Nikdo vlastně nic neviděl, ale všichni utíkali, odhazovali tašky, plakali, křičeli," řekl agentuře DPA jeden ze svědků, který se schoval v blízké restauraci.

Zpočátku policie na incident reagovala tak, jakoby se jednalo o teroristický útok. Na sociálních sítích se objevila řada falešných zpráv. Střílet se podle nich mělo nejen ve stanici Oxford Circus, ale i na řadě dalších míst.

Při incidentu, který se odehrál v době začínajících předvánočních nákupů, utrpělo šestnáct lidí lehká zranění, většinou při tlačenici v davu prchajících.

Británie se letos stala terčem již pěti teroristických útoků, které si vyžádaly celkem 36 obětí. Nejtragičtějším byl sebevražedný atentát v multifunkční hale v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grandeové a samotný útočník.

Záběry paniky v londýnském metru

Panika v centru Londýna na Oxford Circus kvůli údajné střelbě | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy