Akutní bolest svalů a černá moč. V Brazílii vyšetřují záhadnou nemoc, kterou už trpí přes 60 lidí

ČTK ČTK
6. 2. 2017 14:25
V Jižní Americe řádí záhadná nemoc, která od prosince ve východobrazilském státě Bahia postihla přes 60 lidí. Příznaky jsou intenzivní bolest svalů a kloubů, pocení, případně horečka a černá moč. Brazilské úřady ve spolupráci s laboratořemi v USA nyní zkoumají příčiny nemoci. Podle ředitelky epidemiologické laboratoře státu Bahia se pacienti mohli nakazit z jídla, konkrétně z ryb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

BrasíliaBrazilské úřady ve spolupráci s laboratořemi v USA zkoumají příčiny záhadné nemoci, která od prosince ve východobrazilském státě Bahia postihla přes 60 lidí. Vyšetřovány jsou podle tiskové agentury Agencia Brasil také dva případy úmrtí lidí, kteří měli stejné příznaky, tedy akutní bolest svalů a černou moč.

Ministerstvo zdravotnictví státu Bahia v pátek oznámilo, že úřady registrují v tamním regionu 64 případů této zvláštní nemoci. Šedesátku případů hlásí město Salvador.

Příznaky nemoci, která se poprvé objevila ve státě Bahia loni v polovině prosince, jsou intenzivní bolest svalů a kloubů, pocení, případně horečka a černá moč. Jeden člověk se stejnými příznaky zemřel na Silvestra ve městě Vera Cruz a druhý v lednu ve městě Salvador, oba ve státě Bahia.

Podle ředitelky epidemiologické laboratoře státu Bahia se pacienti mohli nakazit z jídla. Většina z nich totiž začala cítit akutní svalovou bolest po konzumaci ryb. Rozbor několika vzorků ryb v daných případech ale zatím neprokázal škodlivou bakterii, která by mohla být příčinou nemoci.

Vláda státu Bahia na výzkumu záhadné choroby spolupracuje s americkým Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy