V Berlíně řádí vánoční fantom. Nabízí pití s jedem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 12. 2011 18:21
Pijte jen alkohol, za který si zaplatíte, vybízejí organizátoři vánočních trhů
Vánoce v Berlíně.
Vánoce v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Na berlínských vánočních trzích řádí neznámý muž, který bavícím se návštěvníkům nabízí zdarma alkohol. Ten však obsahuje jedovatou látku vyvolávající nevolnosti, křeče a ztráty vědomí.

Německý tisk spekuluje, že by to mohla být tekutá extáze, někdy též nazývaná "K.O." kapky. Už při malém předávkování - a hlavně v kombinaci s alkoholem - mohou vyvolat příznaky jako při otravě. Policie však zatím nepotvrdila, že šlo o tuto drogu, a čeká na výsledky laboratorních zkoušek.

Zatím se přiotrávilo deset lidí, z nichž někteří skončili v nemocnici. Policii se přihlásili například jedenatřicetiletá žena a její o dva roky starší společník. Od neznámého muže dostali lahvičky s alkoholem, po jejichž vypití začali trpět blíže neupřesněnými zdravotními obtížemi.  

Spolu s provozovateli trhů vydala policie varování, aby návštěvníci konzumovali jen pití koupené ve stáncích.

Poslední známý případ se odehrál v sobotu večer na trhu poblíž známého Alexandrova náměstí, kde muž převlečený do kostýmu Santa Clause nabídl dvěma dívkám papírové pohárky se "šnapsem".

Jedna z nich ho vypila a na cestě domů ji postihla silná nevolnost. Vyšetření v nemocnici odhalilo, že do alkoholu "bylo cosi přimícháno", sdělila policie. O jakou látku se jednalo, musí teprve určit laboratorní testy.

Tento pokus o otravu návštěvníků berlínských vánočních trhů se od ostatních lišil. Pachatel se přestrojil.

V předchozích případech alkohol nabízel asi 1,8 metru vysoký muž s tmavě blonďatými vlasy a kulatým obličejem a místo pohárků své "dárečky" rozdával v malých lahvičkách. Policie proto zjišťuje, zda se jednalo o stejného člověka. Zatím prý po něm není žádná stopa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy