Belfast - Za smrtí dvou britských vojáků v Ulsteru, která před týdnem narušila příměří vyhlášené Irskou republikánskou armádou v roce 1998, stojí podle policie známý katolický radikál Colin Duffy.
Kromě Duffyho, který se rozešel s katolickou stranou Sinn Féin poté, co v roce 2007 souhlasila s usmířením s protestanty, byli zatčeni ještě další dva muži ve věku 21 a 32 let. Jejich totožnost policie nesdělila, zadržela je však při odděleném zátahu.
Poté, co byla zpráva o zatčení ze sobotních ranních hodin zveřejněna, začali na severoirské policisty útočit skupinky mladistvých. Házely kameny a zápalné láhve, takzvané Molotovovy koktejly.
Jako první byla napadena hlídka před Duffyho domem v Lurganu na jihozápad od Belfastu. Násilnosti se rychle rozšířily a zápalnými láhvemi byla policejní vozidla napadána na mnoha místech, napsala agentura AFP.
Pravá IRA útočí
K útoku u vojenské základny Massereene se přihlásila skupina nazvaná Pravá IRA, která usiluje o násilné vypuzení Britů ze Severního Irska a obnovení jednoty ostrova.
Vojáky útočníci zastřelili poloautomatickými puškami ve chvíli, když si u kasáren přebírali objednanou pizzu. Zranili přitom další čtyři lidi, včetně dvou donašečů pizzy.
O dva dny později zastřelili republikánští extremisté z jiné odštěpenecké frakce Irské republikánské armády policistu ve městě Craigavon.
Brown hasí požár
Útoky vyvolaly obavu, že se obnoví násilnosti v Severním Irsku. Už v týdnu se proto v Belfastu sešel s politickými představiteli komunit katolíků a protestanců sešel britský premiér Gordomn Brown.
Uvedl, že nedávné krveprolití v žádném případě nevrátí tuto Brity spravovanou část ostrova do kolotoče vzájemných násilností mezi tamními republikány a unionisty (či loajalisty), respektive katolíky a protestanty.