Historici našli v soše Krista dopisy z 18. století. Kaplan je zanechal jako vzkaz budoucím generacím

Zahraničí Zahraničí
12. 12. 2017 19:46
Španělští historici našli během restaurování sochy ukřižovaného Krista z 18. století dva zažloutlé dopisy. Byly ukryté uvnitř duté sochy a napsal je tehdejší kaplan, který je zamýšlel jako vzkaz budoucím generacím.
Dopisy ukryté ve španělské soše Ježíše Krista | Video: Youtube.com / davincirestauro

MadridSocha Ježíše Krista visela v kostele svaté Águedy v severním Španělsku víc než 200 let. V poslední době se v ní začaly objevovat praskliny, a tak se ji vědci rozhodli opravit.

Když ji historici začali restaurovat, našli uvnitř překvapení. V těle Ježíše byly ukryty staré neporušené texty.

Byly to dva zažloutlé dopisy, popisuje Gemma Ramírezová z madridské firmy Da Vinci Restauro, která se specializuje na restaurování starých děl - ať už soch, obrazů, nebo keramiky.

Podle vědeckého časopisu National Geographic dopisy popisují život v druhé polovině 18. století ve Španělsku. Napsal je kolem roku 1777 Joaquín Mínguez, kaplan z katedrály Burgo de Osma.

Mínguez tu kromě výpovědi o kulturním a ekonomickém stavu regionu píše i o nemocech. Zmiňuje například epidemii břišního tyfu, která tehdy zachvátila tamní vesnici.

Styl, jakým jsou dopisy napsané, naznačuje, že Mínguez je zamýšlel jako vzkaz budoucím generacím. Myslí si to historik Efren Arroyo, kterého cituje španělský list El Mundo.

A poukazuje na další věci, o kterých kaplan v dopisech psal - například co tehdy rostlo na tamních polích. "Pšenice, žito, ječmen a oves," čte dopis. Zvláštní pozornost je v nich věnována i vínu z oblasti kolem města Aranda de Duero.

Dopisy nyní putují do arcibiskupství ve městě Burgos, kde budou archivovány. Historici zároveň vyrobili jejich kopii, kterou ukryli zpět do sochy Krista - tak jak to Mínguez zamýšlel.

 

Právě se děje

Další zprávy