Historici našli v soše Krista dopisy z 18. století. Kaplan je zanechal jako vzkaz budoucím generacím

Zahraničí Zahraničí
12. 12. 2017 19:46
Španělští historici našli během restaurování sochy ukřižovaného Krista z 18. století dva zažloutlé dopisy. Byly ukryté uvnitř duté sochy a napsal je tehdejší kaplan, který je zamýšlel jako vzkaz budoucím generacím.
Dopisy ukryté ve španělské soše Ježíše Krista | Video: Youtube.com / davincirestauro

MadridSocha Ježíše Krista visela v kostele svaté Águedy v severním Španělsku víc než 200 let. V poslední době se v ní začaly objevovat praskliny, a tak se ji vědci rozhodli opravit.

Když ji historici začali restaurovat, našli uvnitř překvapení. V těle Ježíše byly ukryty staré neporušené texty.

Byly to dva zažloutlé dopisy, popisuje Gemma Ramírezová z madridské firmy Da Vinci Restauro, která se specializuje na restaurování starých děl - ať už soch, obrazů, nebo keramiky.

Podle vědeckého časopisu National Geographic dopisy popisují život v druhé polovině 18. století ve Španělsku. Napsal je kolem roku 1777 Joaquín Mínguez, kaplan z katedrály Burgo de Osma.

Mínguez tu kromě výpovědi o kulturním a ekonomickém stavu regionu píše i o nemocech. Zmiňuje například epidemii břišního tyfu, která tehdy zachvátila tamní vesnici.

Styl, jakým jsou dopisy napsané, naznačuje, že Mínguez je zamýšlel jako vzkaz budoucím generacím. Myslí si to historik Efren Arroyo, kterého cituje španělský list El Mundo.

A poukazuje na další věci, o kterých kaplan v dopisech psal - například co tehdy rostlo na tamních polích. "Pšenice, žito, ječmen a oves," čte dopis. Zvláštní pozornost je v nich věnována i vínu z oblasti kolem města Aranda de Duero.

Dopisy nyní putují do arcibiskupství ve městě Burgos, kde budou archivovány. Historici zároveň vyrobili jejich kopii, kterou ukryli zpět do sochy Krista - tak jak to Mínguez zamýšlel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy