Uvnitř domu teroru. Nacistického i komunistického

Uvnitř domu teroru. Nacistického i komunistického
Boj proti vnitřnímu "nepříteli" měl na starosti Úřad pro státní bezpečnost AVH (Allamvédelmi Hatóságnak). Vůdce maďarského stalinistického režimu Matyás Rákosi odešel v roce 1956 do Moskvy, kde o patnáct let později zemřel.
Většina cel v podzemí Domu teroru neměla okna. V kobkách ve sklepeních budovy věznili své odpůrce jak fašisté, tak stalinisté. V posledních měsících hrůzovlády Strany šípových křížů zahynuly od října 1944 do února 1945 tisíce lidí.
V jedné místnosti jsou soustředěny dochované svazky o výsleších a procesech z konce čtyřicátých a první poloviny padesátých let.
Působivá expozice se zabývá pohnutými pěti měsíci na konci války, kdy Maďarsko ovládala Strana šípových křížů. Fanatičtí nacisté a antisemité se dostali k moci poté, co Němci 15. října svrhli admirála Horthyho, který vyjednával o míru se spojenci. Vůdce Strany šípových křížů Ferenc Szálasi věřil tomu, že Hitler dostane nakonec do rukou mimořádně ničivou zbraň a válku ještě vyhraje. Nařídil totální mobilizaci mužů ve věku od čtrnácti do sedmdesáti let. Rudá armáda po těžkých bojích a mohutném bombardování města dobyla Budapešť 13. února 1945.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2012 20:01

Maďarsko si v listopadu připomnělo 55. výročí povstání proti stalinistickému režimu, které v roce 1956 udusily sovětské tanky. Krvavě potalčeným protestům, období stalinismu a počátku padesátých let i posledním měsícům druhé světové války, kdy Maďarsko ovládala fanatická Strana šípových křížů, je věnováno v Budapešti muzeum s názvem Dům Teroru (Terror Háza). Dům číslo 60 na Andrássyho třídě je unikátem. Byl totiž jak sídlem Strany šípových křížů, tak komunistické tajné policie. Muzeum se tak nachází v místnostech, kde byli lidé skutečně vyslýcháni, mučeni a kde umírali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy