Kdo střílel v sídle YouTube? Žena psala o veganství a zvířatech, stěžovala si na cenzuru videí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 4. 2018 11:10
Nasim Aghdamová byla aktivistka bojující za práva zvířat. Psala často o veganství, posilování nebo perské kultuře. V kalifornské centrále společnosti YouTube postřelila tři lidi.
Jsem diskriminována a filtrována, stěžovala si žena, která střílela v sídle YouTube | Video: Reuters

San Francisco - "YouTube filtroval mé kanály, aby mi zabránil získat sledovanost," psala na svých stránkách Nasim Aghdamová. Devětatřicetiletá žena, která v úterý vtrhla do kalifornské centrály této technologické společnosti a postřelila tři lidi. Pak zabila sama sebe.

Aghdamová měla podle amerických médií jasný motiv: byla naštvaná na YouTube kvůli nízké sledovanosti jejích videí.

"Na YouTube ani žádné další stránce pro sdílení videí neexistují spravedlivé možnosti růstu (sledovanosti), váš kanál poroste, jen když oni budou chtít!!!" napsala také na svůj web podle listu San Francisco Chronicle.

Aghdamová byla podle serveru Buzzfeed aktivistka bojující za práva zvířat. Psala často o veganství, posilování nebo perské kultuře.

V roce 2009 protestovala v Kalifornii proti využívání prasat během vojenských tréninků. Podle britského listu The Telegraph měla na sobě paruku a džíny s nastříkanou falešnou krví. S plastovou atrapou meče demonstrovala před tréninkovým centrem americké námořní pěchoty severně od San Diega.

"Pro mě jsou práva zvířat rovná lidským právům," řekla tehdy reportérovi tamního deníku San Diego Union-Tribune.

Cenzura a útlak

Jedním z hlavních témat jejích příspěvků byly ale i stížnosti na videoportál YouTube, který podle ní neposílal tvůrcům videí adekvátní peníze. "Ve skutečném světě není žádná svoboda slova. Budou vás utlačovat za to, že řeknete pravdu, kterou systém nepodporuje," psala Aghdamová.

Na cenzuru si stěžovala na svém Instagramu i poměrně nedávno. V polovině března napsala, že YouTube má nástroje k tomu, aby "cenzuroval a utlačoval lidi, kteří říkají pravdu a nejsou vhodní pro finanční a politické zisky systému a velkých společností".

To, že žena byla na YouTube naštvaná, potvrdil stanici CBS Los Angeles také její otec Ismail Aghdam. Upřesnil, že se jí nelíbilo, že jí YouTube přestal platit za videa, která tam zveřejňovala.

Po střelbě v centrále společnosti byla její videa smazána.

Znala oběti?

Svou dceru Aghdam několik posledních dní pohřešoval a vzhledem k jejím vzteku na videoportál se obával, že se něco mohlo stát, proto se obrátil na policii. Ta nakonec Aghdamovou v úterý ráno nalezla, jak nedaleko San Bruna spí v autě. Rodině pak policisté sdělili, aby na ženu dávala pozor.

Později se žena nicméně vydala do sídla největšího světového videoportálu ve městě San Bruno s pistolí v ruce. Postřelila tři lidi, z nichž jeden je v kritickém stavu. Čtvrtý člověk se zranil při útěku, protože střelba vyvolala davovou paniku.

Šéf místní policie Ed Barberini později uvedl, že během prohledávání budovy policisté objevili tělo střelkyně, která podle všeho spáchala sebevraždu.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda byl hněv skutečně motivem útoku. Původně média uváděla, že žena postřelené znala, podle policie ale zatím není důkaz, že by si oběti vybírala cíleně. Také její rodina tvrdí, že v YouTube nikoho neznala.

Podívejte se na video z centrály YouTube, kde se střílelo

V sídle společnosti YouTube se střílelo. Nejméně tři lidé jsou zranění | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy