Kdo střílel v sídle YouTube? Žena psala o veganství a zvířatech, stěžovala si na cenzuru videí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 4. 2018 11:10
Nasim Aghdamová byla aktivistka bojující za práva zvířat. Psala často o veganství, posilování nebo perské kultuře. V kalifornské centrále společnosti YouTube postřelila tři lidi.
Jsem diskriminována a filtrována, stěžovala si žena, která střílela v sídle YouTube | Video: Reuters

San Francisco - "YouTube filtroval mé kanály, aby mi zabránil získat sledovanost," psala na svých stránkách Nasim Aghdamová. Devětatřicetiletá žena, která v úterý vtrhla do kalifornské centrály této technologické společnosti a postřelila tři lidi. Pak zabila sama sebe.

Aghdamová měla podle amerických médií jasný motiv: byla naštvaná na YouTube kvůli nízké sledovanosti jejích videí.

"Na YouTube ani žádné další stránce pro sdílení videí neexistují spravedlivé možnosti růstu (sledovanosti), váš kanál poroste, jen když oni budou chtít!!!" napsala také na svůj web podle listu San Francisco Chronicle.

Aghdamová byla podle serveru Buzzfeed aktivistka bojující za práva zvířat. Psala často o veganství, posilování nebo perské kultuře.

V roce 2009 protestovala v Kalifornii proti využívání prasat během vojenských tréninků. Podle britského listu The Telegraph měla na sobě paruku a džíny s nastříkanou falešnou krví. S plastovou atrapou meče demonstrovala před tréninkovým centrem americké námořní pěchoty severně od San Diega.

"Pro mě jsou práva zvířat rovná lidským právům," řekla tehdy reportérovi tamního deníku San Diego Union-Tribune.

Cenzura a útlak

Jedním z hlavních témat jejích příspěvků byly ale i stížnosti na videoportál YouTube, který podle ní neposílal tvůrcům videí adekvátní peníze. "Ve skutečném světě není žádná svoboda slova. Budou vás utlačovat za to, že řeknete pravdu, kterou systém nepodporuje," psala Aghdamová.

Na cenzuru si stěžovala na svém Instagramu i poměrně nedávno. V polovině března napsala, že YouTube má nástroje k tomu, aby "cenzuroval a utlačoval lidi, kteří říkají pravdu a nejsou vhodní pro finanční a politické zisky systému a velkých společností".

To, že žena byla na YouTube naštvaná, potvrdil stanici CBS Los Angeles také její otec Ismail Aghdam. Upřesnil, že se jí nelíbilo, že jí YouTube přestal platit za videa, která tam zveřejňovala.

Po střelbě v centrále společnosti byla její videa smazána.

Znala oběti?

Svou dceru Aghdam několik posledních dní pohřešoval a vzhledem k jejím vzteku na videoportál se obával, že se něco mohlo stát, proto se obrátil na policii. Ta nakonec Aghdamovou v úterý ráno nalezla, jak nedaleko San Bruna spí v autě. Rodině pak policisté sdělili, aby na ženu dávala pozor.

Později se žena nicméně vydala do sídla největšího světového videoportálu ve městě San Bruno s pistolí v ruce. Postřelila tři lidi, z nichž jeden je v kritickém stavu. Čtvrtý člověk se zranil při útěku, protože střelba vyvolala davovou paniku.

Šéf místní policie Ed Barberini později uvedl, že během prohledávání budovy policisté objevili tělo střelkyně, která podle všeho spáchala sebevraždu.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda byl hněv skutečně motivem útoku. Původně média uváděla, že žena postřelené znala, podle policie ale zatím není důkaz, že by si oběti vybírala cíleně. Také její rodina tvrdí, že v YouTube nikoho neznala.

Podívejte se na video z centrály YouTube, kde se střílelo

V sídle společnosti YouTube se střílelo. Nejméně tři lidé jsou zranění | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy