Vznikla kvůli Vietnamu, oblíbili si ji ale američtí střelci. Co je zač puška AR-15

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 3. 2021 21:33
Původně byla tato zbraň vyrobena pro válku ve Vietnamu, později ji na deset let zakázala vláda Billa Clintona. Teď samonabíjecí útočná puška AR-15 patří mezi nejoblíbenější ve Spojených státech. Byla také použita u řady masových střeleb. Například v pondělí v obchodním centru ve městě Boulder v Coloradu. Událost znovu vyvolala debatu o zpřísnění držení zbraní v USA.
Pušky AR-15 na americké akci Guntoberfest.
Pušky AR-15 na americké akci Guntoberfest. | Foto: Reuters

V pátek 12. března zrušil coloradský soudce lokální zákaz prodeje útočných pušek ve městě Boulder. Hned následující úterý si 21letý mladík koupil poloautomatickou pušku AR-15. Toto pondělí s ní podle policie zastřelil 10 lidí v Boulderu.

Ačkoliv není jasné, jestli útočník pušku koupil přímo ve městě, vzbuzuje soudní rozhodnutí jen 10 dní před útokem velké emoce. Případ se táhl dva roky a je jedním z mnoha okamžiků za posledních 20 let, kdy se města snaží prosadit přísnější zákony ohledně držení zbraní, než jaké jim nařizují jejich státy.

Podle rozhodnutí soudu to ale v Coloradu, jako ve více než 40 dalších amerických státech, není možné, píše server The Trace.

Většina sporů se vede o útočné, automatické nebo poloautomatické pušky. Jednou z nich je populární typ AR-15, který byl použit při velkém množství masových střeleb ve Spojených státech: například na základní škole Sandy Hook v prosinci 2012, kde zemřelo 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku šest až sedm let. Nebo na škole v Parklandu na Floridě v únoru 2018, kde bylo zastřeleno 17 lidí, a v říjnu 2017 v Las Vegas, kde zemřelo 60 lidí.

Podle odpůrců zbraní jsou tyto poloautomatické pušky nebezpečné svou kadencí a ani policie se proti nim nemůže pořádně bránit. Ostatně jednou z obětí v Boulderu byl i policista, který na místo jako první přijel. Jejich zastánci se však odvolávají na druhý dodatek americké ústavy, zaručující právo držet a nosit zbraně, a argumentují, že většina lidí je používá k lovu a střílení na terč.

Válka ve Vietnamu

Původně však byla AR-15 (Armalite Rifle model 15) vyrobena pro armádu, nikoliv pro lov. Zbraň byla vyvinuta v 50. letech minulého století slavným inženýrem Eugenem Stonerem, aby nahradila pušky používané během druhé světové války. Mohla buď střílet postupně, vždy jen jednu kulku, nebo při delším přidržení spouště vypálit celou řadu střel.

Je velmi lehká a dobře se s ní míří. V armádě byla zavedena pod označením M16.

Od společnosti Armalite pušku později odkoupila větší zbrojařská firma Colt, která ji vyrábí dodnes. Název AR-15 se tak smí vztahovat pouze na zbraně vyráběné touto společností, odborníci tak ale označují všechny pušky tohoto typu.

Jsou v podstatě stejné jako zbraně, které používá armáda, až na to, že jsou jen poloautomatické. Střelec tak musí při každém vystřelení zmáčknout spoušť. Nemusí ale mezi jednotlivými výstřely zbraň nabíjet. Jak připomíná web The Trace, zkušení střelci jsou schopni vypálit i pětkrát za sekundu.

Zbraň také působí vážnější zranění. Střely z hlavně vylétávají větší rychlostí a v lidském těle se více tříští. "Pokud střely s vyšší nárazovou rychlostí zasáhnou orgán, je větší pravděpodobnost vážného zranění, krvácení a úmrtí než u munice s nižší rychlostí," vysvětluje pro americkou stanici NBC News Donald Jenkins, traumatolog ve zdravotním centru při Texaské univerzitě, který sám pušku vlastní.

Zbraň se začala hojně prodávat v 80. letech a i tehdy byla použita při několika hromadných střelbách. Administrativa prezidenta Billa Clintona proto v roce 1994 zakázala v tehdejší obrovské kriminální reformě prodej útočných pušek. Ten ale vypršel v roce 2004 a už nebyl prodloužen. Prodej se tehdy znovu masivně zvedl a podle Národní nadace sportovní střelby (NSSF) Američané dnes vlastní více než 16 milionů pušek tohoto typu.

"Je to zábava!"

Zvlášť v reakci na masové střelby, jako byla ta na škole Sandy Hook, se už několik let vede debata o případném zákazu samonabíjecích útočných pušek. Některé státy a některá města takové zákony prosadily, na celoamerické úrovni se ale politici neshodli. S omezením držení zbraní nesouhlasí hlavně republikáni, kteří to považují za protiústavní.

Proti zákazům také vystupují lobbistické organizace jako zmíněná NSSF nebo Národní střelecká asociace (NRA). Ty zdůrazňují, že zbraň je velmi oblíbená a lidé ji používají hlavně ke sportovní střelbě nebo na sebeobranu. "Je velká zábava s nimi střílet!" stojí například na stránkách NSSF.

"Je jen málo věcí, které jsou tak nádherné na pohled, výborně ukazují možnosti strojírenství, a navíc vám můžou zachránit život," řekl například pro NBC o vlastní pušce AR-15 šestadvacetiletý Daniel Chandler z Marylandu.

Rodina Eugena Stonera ale už v minulosti prohlásila, že tvůrce nechtěl, aby jeho zbraň někdy sloužila civilním účelům. "Náš otec, Eugene Stoner, vytvořil AR-15 a následně M16 jako vojenskou zbraň, která měla našim vojákům poskytnout výhodu proti (sovětské) AK-47," řekla rodina stanici NBC. "Zemřel dlouho předtím, než k masovým střelbám začalo docházet. Ale myslíme si, že by tím byl zděšen a zhnusen jako kdokoliv jiný, možná víc."

Video: Po střelbě v obchodním centru v Coloradu zemřelo 10 lidí

Po střelbě v obchodním domě v Coloradu zemřelo 10 lidí včetně zasahujícího policisty. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy