Úspěch. Decimovaní evropští savci se znovu množí

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2013 7:26
Iniciativy ochránců zvířat zabírají. Celý svět se od nás může učit, chválí se.
Daří se medvědům...
Daří se medvědům... | Foto: http://www.mesto-beroun.cz

Londýn - Úsilí ochránců zvířat konečně přináší ovoce. Ohroženým druhům, jako jsou medvědi, vlci, rysi, orli a supi, se v Evropě opět začíná dařit a jejich populace rostou.

Vymírání se podařilo zpomalit a následně úplně zastavit v posledních 50 letech.

Zásluhu na tom má zavedení seznamů chráněné zvěře, omezení lovu a stěhování lidí z venkova do měst, ukázala analýza Londýnské zoologické společnosti, organizace Birdlife a Evropské rady pro sčítání ptáků.

Na vyhodnocení současného stavu dohlížela iniciativa Rewilding Europe, která se zabývá obnovou divoké přírody.

Ochránci zvířat sledovali počty 18 druhů savců a 19 druhů ptáků. Evropany pak mohli potěšit dobrou zprávou: sledovaná zvířata se zdárně množí a daří se jim čím dál lépe.

Zubr i bobr

Jediným druhem, jehož populace neroste, je rys iberský. Naopak skvěle se daří zubrovi evropskému, bobru evropskému, kachnici bělohlavé, huse krátkozobé a bernešce bělolící. Populace zmíněných savců a ptáků za poslední půlstoletí vzrostla až o 3000 %.

Celkový počet šelem se zdvojnásobil. Populace vlka šedého, který už v některých částech Evropy vyhynul, vzrostla o 30 procent.

Teprve nyní však samice Filoména (vypuštěná v roce 2007) a samec David (2006) vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda.
Teprve nyní však samice Filoména (vypuštěná v roce 2007) a samec David (2006) vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda. | Foto: Jan Kašinský

"Evropa je v očích lidí kontinentem, který přišel o divokou přírodu a zvěř, já si ale myslím, že se od nás může zbytek světa učit. Prokázali jsme, že pokud se vyčlení dost peněz, zvolí dobrá strategie a vyvine dostatečné úsilí, programy na ochranu a vysazování divoké přírody fungují," řekl BBC Frans Schepers ze společnosti Rewilding Europe.

Funguje to i v Česku. Loni v září například nizozemská nadace Tauros ve spolupráci s Národním centrem biodiverzity na našem území vysadila dvě stáda vyhynulého pratura.

Ve zbytku světa zvířata dál vymírají

Centrum biodiverzity vysazuje do volné přírody i jiné druhy, například divoké kočky nebo dravé ptáky. V globálním kontextu je zpráva překvapivá, protože celosvětové statistiky hovoří o pokračujícím vymírání zvěře.

"Situace v Evropě se začala zlepšovat v 50. a 60. letech. Ve srovnání s 16. a 17. stoletím jsou populace divoké zvěře mizivé, ale rostou," dodal šéf iniciativy Rewilding Europe.

Divoké zvěři se nejvíce daří na jihu a západě Evropy.

Ne všichni ale sdílejí nadšení zoologů. Rostoucí počty vlků začínají zneklidňovat francouzské farmáře, kteří se bojí o svá hospodářská zvířata. Autoři zprávy proto navrhují, aby vlády zavedly kompenzační dávky, aby tak farmáři nebrali situaci do svých rukou a šelmy nevybíjeli.

"Musíme být ostražití. Mnoho druhů, které se nám podařilo zachránit, je stále ohroženo, a pokud si nedáme pozor, můžeme je opět začít ztrácet," varuje Jonathan Baillie.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy