Úspěch. Decimovaní evropští savci se znovu množí

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2013 7:26
Iniciativy ochránců zvířat zabírají. Celý svět se od nás může učit, chválí se.
Daří se medvědům...
Daří se medvědům... | Foto: http://www.mesto-beroun.cz

Londýn - Úsilí ochránců zvířat konečně přináší ovoce. Ohroženým druhům, jako jsou medvědi, vlci, rysi, orli a supi, se v Evropě opět začíná dařit a jejich populace rostou.

Vymírání se podařilo zpomalit a následně úplně zastavit v posledních 50 letech.

Zásluhu na tom má zavedení seznamů chráněné zvěře, omezení lovu a stěhování lidí z venkova do měst, ukázala analýza Londýnské zoologické společnosti, organizace Birdlife a Evropské rady pro sčítání ptáků.

Na vyhodnocení současného stavu dohlížela iniciativa Rewilding Europe, která se zabývá obnovou divoké přírody.

Ochránci zvířat sledovali počty 18 druhů savců a 19 druhů ptáků. Evropany pak mohli potěšit dobrou zprávou: sledovaná zvířata se zdárně množí a daří se jim čím dál lépe.

Zubr i bobr

Jediným druhem, jehož populace neroste, je rys iberský. Naopak skvěle se daří zubrovi evropskému, bobru evropskému, kachnici bělohlavé, huse krátkozobé a bernešce bělolící. Populace zmíněných savců a ptáků za poslední půlstoletí vzrostla až o 3000 %.

Celkový počet šelem se zdvojnásobil. Populace vlka šedého, který už v některých částech Evropy vyhynul, vzrostla o 30 procent.

Teprve nyní však samice Filoména (vypuštěná v roce 2007) a samec David (2006) vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda.
Teprve nyní však samice Filoména (vypuštěná v roce 2007) a samec David (2006) vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda. | Foto: Jan Kašinský

"Evropa je v očích lidí kontinentem, který přišel o divokou přírodu a zvěř, já si ale myslím, že se od nás může zbytek světa učit. Prokázali jsme, že pokud se vyčlení dost peněz, zvolí dobrá strategie a vyvine dostatečné úsilí, programy na ochranu a vysazování divoké přírody fungují," řekl BBC Frans Schepers ze společnosti Rewilding Europe.

Funguje to i v Česku. Loni v září například nizozemská nadace Tauros ve spolupráci s Národním centrem biodiverzity na našem území vysadila dvě stáda vyhynulého pratura.

Ve zbytku světa zvířata dál vymírají

Centrum biodiverzity vysazuje do volné přírody i jiné druhy, například divoké kočky nebo dravé ptáky. V globálním kontextu je zpráva překvapivá, protože celosvětové statistiky hovoří o pokračujícím vymírání zvěře.

"Situace v Evropě se začala zlepšovat v 50. a 60. letech. Ve srovnání s 16. a 17. stoletím jsou populace divoké zvěře mizivé, ale rostou," dodal šéf iniciativy Rewilding Europe.

Divoké zvěři se nejvíce daří na jihu a západě Evropy.

Ne všichni ale sdílejí nadšení zoologů. Rostoucí počty vlků začínají zneklidňovat francouzské farmáře, kteří se bojí o svá hospodářská zvířata. Autoři zprávy proto navrhují, aby vlády zavedly kompenzační dávky, aby tak farmáři nebrali situaci do svých rukou a šelmy nevybíjeli.

"Musíme být ostražití. Mnoho druhů, které se nám podařilo zachránit, je stále ohroženo, a pokud si nedáme pozor, můžeme je opět začít ztrácet," varuje Jonathan Baillie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy