Usáma snil o likvidaci Obamy, bál se konce Al-Káidy

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2012 18:20
Vyplývá to z dokumentů, jež zveřejnila americká armáda
Usáma bin Ládin ve svém pákistánském úkrytu.
Usáma bin Ládin ve svém pákistánském úkrytu. | Foto: Reuters

Washington - Usáma bin Ládin se obával brzkého konce Al-Káidy. Starosti mu dělal především fakt, že se spojencům dařilo zlikvidovat řadu zkušených operativců teroristické sítě.

Vyplývá to z dokumentů, jež před rokem zabavilo v jeho pákistánském úkrytu americké komando SEALS.

Jejich zlomek zveřejnilo na webu Centrum pro boj s terorismem, jež spadá pod slavnou vojenskou akademii West Point, napsal server BBC.

Armáda vybrala ke zveřejnění pouhých 17 z více než 6000 dokumentů, které skrývalo bin Ládinovo útočiště v Abbottábádu.

Kdysi nejhledanější muž světa v nich přiznává, že Al-Káidu stíhá "pohroma za pohromou". Kvůli klesající podpoře mezi muslimy prý dokonce zvažoval, že organizaci přejmenuje.

Do poslední chvíle se prý ale nevzdával - stěží proveditelných - plánů na sestřelení letadel současného šéfa CIA Davida Petraeuse (v minulosti velel misi ISAF v Afghánistánu) a amerického prezidenta Baracka Obamy.

Doufal, že kdyby musel do křesla šéfa Bílého domu usednout "zcela nepřipravený" viceprezident Joe Biden, uvrhlo by to Spojené státy do chaosu.

Den, kdy USA zlikvidovaly úhlavního nepřítele:

Obamův nejdůležitější den v úřadu

Zatímco bin Ládin považoval likvidaci Obamy za jednu ze svých priorit, jeho potenciální cíl považuje naopak likvidaci teroristy za nejdůležitější den v úřadu.

V rozhovoru pro televizi NBC řekl, že definitivní rozhodnutí o akci bylo na něm.

"Důvodem, proč jsem byl ochotný učinit rozhodnutí vyslat komando SEAL, aby se pokusilo zajmout anebo zabít bin Ládina, a nezvolil jiné možnosti, byla moje stoprocentní důvěra v toto komando," vysvětlil.

O akci prý v Bílém domě vědělo jen pár lidí. "Pokud by se o akci v tisku objevil byť jen náznak, mohlo to bin Ládina vyplašit," řekl Obama. "Nevěděli jsme, jestli z jeho úkrytu nevedou podzemní chodby, které by mu umožnily uniknout."

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy