USA: Za Bushe se mučilo, nikdo ale stíhán nebude

Zahraničí Zahraničí
17. 4. 2009 8:12
Prezident Obama slíbil agentům CIA za minulé prohřešky beztrestnost
Co bylo, to bylo
Co bylo, to bylo | Foto: Reuters

Washington - Americká vláda ve čtvrtek na žádost ochránců občanských svobod zveřejnila podrobnosti týkající se případů údajného mučení vězňů podezřelých z terorismu, k nimž docházelo ze strany agentů CIA při výsleších za úřadování minulé administrativy.

Z materiálů, které tehdy k ospravedlnění tvrdého postupu vůči podezřelým osobám vydalo ministerstvo spravedlnosti, podle kritiků jasně vyplývá, že šlo o nepřípustné metody za hranicí mezinárodního i amerického práva.

Nechybí mezi nimi fackování, bití do břicha, tlačení na zeď, svlékání do naha, bránění ve spánku, omezení přísunu jídla, stresující pozice, kropení z hadic po několik minut nebo zadržování dotyčných v celách s hmyzem.

Prezident Obama tyto a další kontroverzní metody včetně nechvalně proslulé techniky simulovaného topení (tzv. waterboarding) zakázal hned v prvním týdnu po svém příchodu do Bílého domu.

Obama: Nechme to být

Nyní ale zároveň se zveřejněním znepokojivých detailů jedním dechem potvrdil, že hodlá udělat za minulostí tlustou čáru a slíbil "všem, kteří se při výkonu služby v dobré víře spoléhali na doporučení ministerstva spravedlnosti, (že) …nebudou trestně stíháni".

Jak Obama ve svém prohlášení zdůraznil, "tím, že budeme vynakládat čas a energii na to, co se stalo v minulosti, nic nezískáme".

To se ale nelíbí ochráncům lidských práv, podle nichž jde o nepřípustné paušální vyvinění pachatelů mučení. Rozčarování z tohoto rozhodnutí vyjádřila například organizace Amnesty Interational i některé další skupiny.

"Je jedním z největších zklamání, že tato administrativa není ochotna držet se zákona tam, kde došlo ze strany bývalých představitelů státní moci ke zločinům," píše se v prohlášení amerického Střediska pro ústavní právo, z něhož citovala britská BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy