USA: Za Bushe se mučilo, nikdo ale stíhán nebude

Zahraničí Zahraničí
17. 4. 2009 8:12
Prezident Obama slíbil agentům CIA za minulé prohřešky beztrestnost
Co bylo, to bylo
Co bylo, to bylo | Foto: Reuters

Washington - Americká vláda ve čtvrtek na žádost ochránců občanských svobod zveřejnila podrobnosti týkající se případů údajného mučení vězňů podezřelých z terorismu, k nimž docházelo ze strany agentů CIA při výsleších za úřadování minulé administrativy.

Z materiálů, které tehdy k ospravedlnění tvrdého postupu vůči podezřelým osobám vydalo ministerstvo spravedlnosti, podle kritiků jasně vyplývá, že šlo o nepřípustné metody za hranicí mezinárodního i amerického práva.

Nechybí mezi nimi fackování, bití do břicha, tlačení na zeď, svlékání do naha, bránění ve spánku, omezení přísunu jídla, stresující pozice, kropení z hadic po několik minut nebo zadržování dotyčných v celách s hmyzem.

Prezident Obama tyto a další kontroverzní metody včetně nechvalně proslulé techniky simulovaného topení (tzv. waterboarding) zakázal hned v prvním týdnu po svém příchodu do Bílého domu.

Obama: Nechme to být

Nyní ale zároveň se zveřejněním znepokojivých detailů jedním dechem potvrdil, že hodlá udělat za minulostí tlustou čáru a slíbil "všem, kteří se při výkonu služby v dobré víře spoléhali na doporučení ministerstva spravedlnosti, (že) …nebudou trestně stíháni".

Jak Obama ve svém prohlášení zdůraznil, "tím, že budeme vynakládat čas a energii na to, co se stalo v minulosti, nic nezískáme".

To se ale nelíbí ochráncům lidských práv, podle nichž jde o nepřípustné paušální vyvinění pachatelů mučení. Rozčarování z tohoto rozhodnutí vyjádřila například organizace Amnesty Interational i některé další skupiny.

"Je jedním z největších zklamání, že tato administrativa není ochotna držet se zákona tam, kde došlo ze strany bývalých představitelů státní moci ke zločinům," píše se v prohlášení amerického Střediska pro ústavní právo, z něhož citovala britská BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy